Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Little Shop of Horrors (1986) | N/A | 2.7/4 | |
| 3. | There Will Be Blood | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Lost in Translation | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Annie Hall | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Fargo (1996) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Harvey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Blue Valentine | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Ferris Bueller's Day Off | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Happy Gilmore | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Bart Got a Room | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 12. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Toy Story 2 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Magnolia | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 15. | Drop Dead Fred | 4.0/4 | 2.1/4 | |
| 16. | Welcome to the Dollhouse | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Best in Show | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Waiting for Guffman | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 19. | Monsters, Inc. | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Toy Story | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 21. | Monty Python and the Holy Grail | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 22. | Requiem for a Dream | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Boogie Nights | 4.0/4 | 3.1/4 |



