Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | The Matrix Revolutions | N/A | 2.5/4 | |
| 3. | The Matrix Reloaded | N/A | 2.6/4 | |
| 4. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | X-Men | N/A | 2.9/4 | |
| 6. | X-Men: First Class | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Guardians of the Galaxy | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Iron Man 2 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Iron Man (2008) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Iron Man 3 | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Snowpiercer | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 12. | X-Men: Days of Future Past | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Captain America: The Winter Soldier | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Divergent | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 15. | Interstellar | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | The Avengers (2012) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | X2 - X-Men United | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 18. | Children of Men | 3.0/4 | 3.1/4 | 



