Best of the best
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The English Patient | N/A | 2.9/4 | |
| 2. | Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 4. | Lord of the Rings: The Two Towers | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | The Fugitive (1993) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Garden State | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | The Wizard of Oz (1939) | N/A | 3.2/4 | |
| 9. | The Commitments (1991) | N/A | 2.8/4 | |
| 10. | Ever After: A Cinderella Story | N/A | 2.7/4 | |
| 11. | The Princess Bride | N/A | 3.2/4 | |
| 12. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Inception | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Raiders of the Lost Ark | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 15. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Memento | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 18. | The Big Sleep (1946) | N/A | 3.1/4 | |
| 19. | Rear Window | N/A | 3.3/4 | |
| 20. | The Sixth Sense | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 21. | Finding Nemo | N/A | 3.2/4 | |
| 22. | Up (2009) | N/A | 3.3/4 | |
| 23. | Avatar | N/A | 3.0/4 | |
| 24. | To Kill a Mockingbird | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 25. | Fargo (1996) | N/A | 3.2/4 | |
| 26. | Gone with the Wind | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 27. | North by Northwest | N/A | 3.3/4 |



