Top Animation
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Nausicaä of the Valley of the Wind ( Kaze no tani no Naushika ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Castle in the Sky ( Tenkû no shiro Rapyuta ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | My Neighbor Totoro ( Tonari no Totoro ) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Batman: Mask of the Phantasm | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Ninja Scroll ( Jûbei ninpûchô ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Akira | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Wings of Honneamise ( Ôritsu uchûgun Oneamisu no tsubasa ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | The Incredibles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | The Transformers: The Movie | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | The Animatrix | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Beowulf (2007) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 15. | Teenage Mutant Ninja Turtles ( TMNT ) (2007) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 16. | South Park: Bigger, Longer & Uncut | 4.0/4 | 2.9/4 |



