75 Honorable Mentions
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 2001: A Space Odyssey | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | About a Boy | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 3. | Adaptation | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Akira | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Almost Famous | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Amadeus | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 10. | American Graffiti | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Babe (1995) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Babe: Pig in the City | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 13. | Back to the Future | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 14. | Beauty and the Beast (1991) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Big Night (1996) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | The Big Lebowski | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Black Swan (2010) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Blazing Saddles | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 19. | Brick (2006) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Casino | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 21. | Children of Men | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 22. | Close Encounters of the Third Kind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | Collateral | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 24. | The Departed | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 25. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 26. | Dogma | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 27. | ET: The Extra-Terrestrial | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 28. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 29. | Eternal Sunshine of the Spotless Mind | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 30. | Fargo (1996) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 31. | Fight Club | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 32. | The Fly (1986) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 33. | Gattaca | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 34. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 35. | Groundhog Day | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 36. | The Haunting (1963) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 37. | The Hunchback of Notre Dame (1996) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 38. | Inglourious Basterds (2009) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 39. | The Iron Giant | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 40. | Jaws | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 41. | Jurassic Park | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 42. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 43. | Kill Bill: Volume 2 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 44. | Kiss Kiss, Bang Bang | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 45. | A Little Princess (1995) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 46. | Metropolis ( Metoroporisu ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 47. | Minority Report | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 48. | Monty Python and the Holy Grail | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 49. | The NeverEnding Story | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 50. | Oldboy ( Oldeuboi ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 51. | Pleasantville | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 52. | The Poseidon Adventure | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 53. | The Producers (1968) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 54. | Punch Drunk Love | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 55. | The Purple Rose of Cairo | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 56. | Ratatouille | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 57. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 58. | Scott Pilgrim vs. The World | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 59. | Se7en | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 60. | Shaun of the Dead | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 61. | Sideways | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 62. | Sling Blade | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 63. | The Social Network | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 64. | Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 65. | Stand by Me | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 66. | The Thing (1982) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 67. | Titus | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 68. | The Truman Show | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 69. | 12 Monkeys | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 70. | Unforgiven (1992) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 71. | Up (2009) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 72. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 73. | Wall-E | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 74. | Who Framed Roger Rabbit? | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 75. | Willy Wonka & the Chocolate Factory | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 76. | Young Frankenstein | 4.0/4 | 3.2/4 |



