The Best Films of 2012
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Cloud Atlas | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Beasts of the Southern Wild | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Django Unchained | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Argo | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | Killer Joe | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Silver Linings Playbook | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Les Misérables (2012) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | The Dark Knight Rises | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 9. | The Avengers (2012) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Raid: Redemption, The ( Serbuan maut ) | 4.0/4 | 3.0/4 |



