Sequels Better Than the First
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Batman Returns | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 3. | The Bourne Ultimatum | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | Crank: High Voltage | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 5. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 6. | Dawn of the Dead (1979) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Evil Dead 2 | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | The Godfather: Part II | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 9. | Good, the Bad and the Ugly, The ( buono, il brutto, il cattivo, Il ) | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 10. | Harry Potter and the Prisoner of Azkaban | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | The Rescuers Down Under | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 12. | V/H/S/2 | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Scary Movie 2 | 3.0/4 | 1.8/4 | |
| 14. | Spider-Man 2 | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Star Trek II: The Wrath of Khan | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 17. | Terminator 2: Judgement Day | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | TRON: Legacy | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 19. | X2 - X-Men United | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 20. | Mad Max 2: The Road Warrior | 4.0/4 | 3.0/4 | 



