2013 Films: Best-Worst
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Gravity | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | Her | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Inside Llewyn Davis | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Prisoners (2013) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | The Wolf of Wall Street | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 6. | The World's End | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | The Way Way Back | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Frances Ha | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | 12 Years a Slave | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Enough Said | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Spring Breakers | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 12. | Saving Mr. Banks | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 13. | Mud | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 14. | Star Trek Into Darkness | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 15. | The Spectacular Now | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | What Maise Knew (2013) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 17. | The Place Beyond the Pines | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | This is the End | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Dallas Buyers Club | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Fruitvale Station | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 21. | American Hustle | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | The Conjuring | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 23. | The Hunger Games: Catching Fire | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | Don Jon | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 25. | Elysium | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 26. | Short Term 12 | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 27. | Iron Man 3 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 28. | Man of Steel | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 29. | Frozen (2013) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 30. | Prince Avalanche | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 31. | Side Effects (2013) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 32. | Evil Dead (2013) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 33. | You're Next | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 34. | The Iceman (2013) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 35. | Despicable Me 2 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 36. | Kings of Summer, The ( Toy's House ) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 37. | Oz the Great and Powerful | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 38. | V/H/S/2 | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 39. | Pacific Rim | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 40. | Thor: The Dark World | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 41. | Insidious: Chapter 2 | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 42. | Parkland | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 43. | Pain & Gain | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 44. | Ain't Them Bodies Saints | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 45. | Stoker (2013) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 46. | The Call (2013) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 47. | The Secret Life of Walter Mitty (2013) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 48. | The Great Gatsby (2013) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 49. | Mama (2013) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 50. | Room 237 | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 51. | The Hangover Part III | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 52. | To the Wonder | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 53. | Oblivion | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 54. | Kick-Ass 2 | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 55. | The Incredible Burt Wonderstone | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 56. | The Purge (2013) | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 57. | The Hobbit: The Desolation of Smaug | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 58. | Only God Forgives | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 59. | World War Z | 1.5/4 | 2.8/4 | |
| 60. | Carrie (2013) | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 61. | Jack the Giant Slayer | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 62. | The Frankenstein Theory | 1.0/4 | 1.8/4 | |
| 63. | Movie 43 | 1.0/4 | 1.4/4 |



