Washington, Denzel
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Death Wish (1974) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Glory (1989) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Ricochet | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 4. | Much Ado About Nothing (1993) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Philadelphia | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Crimson Tide | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | The Siege (1998) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 8. | The Bone Collector | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 9. | The Hurricane (1999) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Remember the Titans | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Training Day | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 12. | John Q | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | Man on Fire (2004) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Inside Man (2006) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | American Gangster | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Unstoppable (2010) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Safe House (2012) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Flight (2012) | 4.0/4 | 2.9/4 |



