Top Movie List by Zeljka

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
2. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
3. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
4. Alien 4.0/4 3.3/4
5. Aliens 4.0/4 3.3/4
6. The Abyss 4.0/4 2.9/4
7. Contact (1997) 4.0/4 2.7/4
8. Children of Men 4.0/4 3.1/4
9. Pride and Prejudice (2005) 3.5/4 2.9/4
10. 12 Monkeys 4.0/4 3.1/4
11. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
12. The Thing (1982) 4.0/4 3.2/4
13. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
14. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
15. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
16. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
17. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
18. Blindness 4.0/4 2.5/4
19. Out of Africa 4.0/4 2.8/4
20. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
21. The Terminator 4.0/4 3.1/4
22. Terminator 2: Judgement Day 4.0/4 3.2/4
23. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
24. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 4.0/4 3.1/4
25. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
26. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.5/4 3.0/4
27. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
28. Gladiator (2000) 4.0/4 3.2/4
29. American Beauty 4.0/4 3.1/4
30. Good Will Hunting 4.0/4 3.2/4
31. The Goonies 4.0/4 3.1/4
32. Gran Torino 4.0/4 3.2/4
33. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 4.0/4 3.2/4
34. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
35. Se7en 4.0/4 3.3/4
36. Some Like It Hot (1959) 4.0/4 3.2/4
37. Unforgiven (1992) 4.0/4 3.3/4
38. The Thin Red Line 4.0/4 2.9/4
39. The Usual Suspects 4.0/4 3.3/4
40. The Third Man 4.0/4 3.2/4
41. An American in Paris 4.0/4 2.8/4
42. Seven Brides for Seven Brothers 3.5/4 2.9/4
43. The King and I (1956) 4.0/4 2.8/4
44. The Long, Hot Summer 4.0/4 3.0/4
45. Ben-Hur (1959) 4.0/4 3.2/4
46. Cool Hand Luke 4.0/4 3.2/4
47. Jesus of Nazareth 4.0/4 3.0/4
48. Monty Python's Life of Brian 4.0/4 3.1/4
49. The Gods Must Be Crazy 4.0/4 2.7/4
50. The Gods Must be Crazy II 4.0/4 2.5/4
51. Das Boot 4.0/4 3.1/4
52. Romancing the Stone 4.0/4 2.8/4
53. Agora 4.0/4 2.9/4
54. District 9 4.0/4 3.0/4
55. A Room with a View (1986) 4.0/4 2.9/4
56. Witness (1985) 4.0/4 3.0/4
57. Clockwise 4.0/4 2.6/4
58. The Mission (1986) 4.0/4 2.8/4
59. Die Hard 4.0/4 3.3/4
60. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
61. Dead Poets' Society 4.0/4 3.1/4
62. River Queen 4.0/4 3.3/4
63. Robin Hood: Prince of Thieves 4.0/4 2.7/4
64. Strictly Ballroom 4.0/4 2.7/4
65. Falling Down 4.0/4 2.9/4
66. Groundhog Day 4.0/4 3.0/4
67. A Perfect World 4.0/4 2.9/4
68. In Bruges 4.0/4 3.1/4
69. Passengers (2008) 4.0/4 2.4/4
70. Bernard and the Genie 4.0/4 3.1/4
71. While You Were Sleeping 3.5/4 2.6/4
72. Cosi 4.0/4 2.8/4
73. The English Patient 4.0/4 2.9/4
74. Romeo + Juliet (1996) 4.0/4 2.7/4
75. A Time to Kill (1996) 4.0/4 2.9/4
76. Atonement (2007) 4.0/4 2.9/4
77. Three Men and a Leg ( Tre uomini e una gamba ) 4.0/4 3.5/4
78. Shakespeare in Love 4.0/4 2.8/4
79. 10 Things I Hate About You 4.0/4 2.8/4
80. The 13th Warrior 4.0/4 2.5/4
81. A Christmas Carol (1999) 4.0/4 2.6/4
82. A Midsummer Night's Dream (1999) 4.0/4 2.5/4
83. Amores Perros ( Love's a Bitch ) 4.0/4 3.1/4
84. Billy Elliot 4.0/4 2.9/4
85. Frequency 3.5/4 2.7/4
86. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 4.0/4 3.0/4
87. Experiment, The ( Experiment, Das ) 4.0/4 3.0/4
88. Kate and Leopold 4.0/4 2.3/4
89. Moulin Rouge (2001) 4.0/4 2.8/4
90. The Others (2001) 4.0/4 2.8/4
91. 28 Days Later 4.0/4 3.0/4
92. The Abduction Club 3.5/4 2.8/4
93. Bend it Like Beckham 4.0/4 2.7/4
94. The Four Feathers (2002) 4.0/4 2.6/4
95. Whale Rider 4.0/4 3.0/4
96. Master and Commander: The Far Side of the World 4.0/4 2.7/4
97. Two Brothers ( Deux frères ) 4.0/4 2.5/4
98. Merry Christmas aka Happy Christmas ( Joyeux Noël ) 4.0/4 2.9/4
99. Just Like Heaven 4.0/4 2.5/4
100. Kingdom of Heaven 4.0/4 2.7/4

Recent Comments

Unknown
Unknown
Movie God

Unknown - wrote on 05/28/12 at 06:10 PM CT

Top Movie List comment

Cool list. We share some of the same favorites. Though, there are still many on this list I've never seen.

smeagol
smeagol
Producer

smeagol - wrote on 05/10/12 at 01:43 PM CT

Top Movie List comment

nice list

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name