Book Adaptations by Zeljka

Book Adaptations

# Movie Title Rating Overall Add
1. Children of Men 4.0/4 3.1/4
2. Blade Runner 4.0/4 3.2/4
3. John Carter 4.0/4 2.6/4
4. Gone with the Wind 4.0/4 3.2/4
5. A Room with a View (1986) 4.0/4 2.9/4
6. Out of Africa 4.0/4 2.8/4
7. Ben-Hur (1959) 4.0/4 3.2/4
8. Watership Down 4.0/4 3.0/4
9. The Road (2009) 3.5/4 2.8/4
10. The Lord of the Rings (1978) 4.0/4 2.3/4
11. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
12. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
13. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
14. Blindness 4.0/4 2.5/4
15. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
16. The Hunter (2012) 3.0/4 2.7/4
17. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
18. L.A. Confidential 4.0/4 3.2/4
19. Contact (1997) 4.0/4 2.7/4
20. Hugo 3.5/4 3.0/4
21. Shutter Island 3.5/4 3.1/4
22. The Help N/A 3.2/4
23. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
24. The Bridge on the River Kwai N/A 3.2/4
25. The Descendants (2011) 4.0/4 3.0/4
26. Red Dog 3.0/4 3.0/4
27. The Adjustment Bureau 3.5/4 2.7/4
28. Romulus, My Father 3.0/4 3.2/4
29. How to Train Your Dragon (2010) 4.0/4 3.2/4
30. War Horse 3.0/4 2.8/4
31. Schindler's List 3.5/4 3.4/4
32. The Princess Bride 3.0/4 3.2/4
33. 2001: A Space Odyssey N/A 3.1/4
34. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4
35. The Social Network 3.5/4 3.1/4
36. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) N/A 3.0/4
37. Tinker Tailor Soldier Spy N/A 2.7/4
38. Jane Eyre (2011) 3.0/4 2.9/4
39. Tangled (2010) 4.0/4 3.1/4
40. True Grit (2010) 3.5/4 3.1/4
41. 127 Hours N/A 3.0/4
42. Girl with the Dragon Tattoo, The ( Män som hatar kvinnor ) N/A 3.1/4
43. Girl Who Played with Fire, The ( Flickan som lekte med elden ) N/A 3.0/4
44. Scott Pilgrim vs. The World 3.5/4 2.9/4
45. Red (2010) 3.0/4 2.9/4
46. Girl Who Kicked the Hornet's Nest, The ( Luftslottet som sprängdes ) N/A 2.9/4
47. Never Let Me Go (2010) 3.0/4 2.9/4
48. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 4.0/4 2.8/4
49. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 4.0/4 2.7/4
50. The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader 4.0/4 2.7/4
51. Temple Grandin 4.0/4 3.0/4
52. Alice in Wonderland (2010) 3.5/4 2.6/4
53. The Little Princess (1939) 4.0/4 3.0/4
54. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
55. The Maltese Falcon (1941) 3.5/4 3.2/4
56. Bambi 4.0/4 2.9/4
57. Lassie Come Home 4.0/4 2.7/4
58. To Have and Have Not 3.0/4 3.0/4
59. My Darling Clementine 3.0/4 2.9/4
60. The Bishop's Wife 4.0/4 2.9/4
61. Black Narcissus 4.0/4 3.0/4
62. The Sea of Grass 2.5/4 2.4/4
63. The Red Shoes (1948) 4.0/4 3.1/4
64. The Treasure of the Sierra Madre 4.0/4 3.2/4
65. The Adventures of Ichabod and Mr. Toad 3.0/4 2.7/4
66. The Heiress (1949) 3.5/4 3.2/4
67. The Third Man 4.0/4 3.2/4
68. Alice in Wonderland (1951) 3.5/4 2.9/4
69. The Egyptian 1.5/4 2.6/4
70. The King and I (1956) 4.0/4 2.8/4
71. The Big Country 4.0/4 3.0/4
72. The Long, Hot Summer 4.0/4 3.0/4
73. The Old Man and the Sea (1958) 2.5/4 2.3/4
74. The Diary of Anne Frank 4.0/4 2.9/4
75. Swiss Family Robinson (1960) 3.5/4 2.8/4
76. The Time Machine (1960) 3.5/4 2.9/4
77. Francis of Assisi 3.5/4 2.6/4
78. Birdman of Alcatraz 4.0/4 2.9/4
79. To Kill a Mockingbird 3.5/4 3.3/4
80. Leopard, The ( gattopardo, Il ) 3.0/4 2.9/4
81. Hud 3.0/4 2.9/4
82. The Night of the Iguana 2.5/4 2.7/4
83. Mary Poppins 2.5/4 3.0/4
84. The Greatest Story Ever Told 4.0/4 2.7/4
85. The Sound of Music 3.5/4 3.1/4
86. Those Calloways 3.0/4 2.2/4
87. Born Free 3.0/4 2.6/4
88. Cool Hand Luke 4.0/4 3.2/4
89. Rosemary's Baby 2.5/4 3.0/4
90. The Jungle Book (1967) 4.0/4 2.9/4
91. They Shoot Horses, Don't They? 2.5/4 2.7/4
92. M*A*S*H 3.0/4 2.9/4
93. Paper Moon 4.0/4 3.1/4
94. Papillon (1973) 4.0/4 3.1/4
95. Serpico 3.5/4 3.0/4
96. Three Days of the Condor 4.0/4 3.0/4
97. Black Beauty (1994) 4.0/4 2.7/4
98. The Eiger Sanction 2.5/4 2.6/4
99. Jaws 4.0/4 3.2/4
100. The Man Who Would Be King 4.0/4 3.0/4
101. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.5/4 3.4/4
102. Picnic at Hanging Rock 2.5/4 3.0/4
103. Royal Flash 2.0/4 2.4/4
104. All the President's Men 3.5/4 3.1/4
105. Logan's Run 3.5/4 2.8/4
106. Gulliver's Travels (1981) 2.0/4 2.2/4
107. Jesus of Nazareth 4.0/4 3.0/4
108. The Man in the Iron Mask (1977) 3.5/4 2.6/4
109. The Rescuers (1977) 4.0/4 2.7/4
110. The Boys from Brazil 3.0/4 2.6/4
111. Escape from Alcatraz 3.5/4 3.0/4
112. The Warriors (1979) 4.0/4 2.9/4
113. The Hunger Games 3.0/4 2.9/4
114. Little Lord Fauntleroy (1980) 3.0/4 2.3/4
115. The Legend of Sleepy Hollow (1980) 3.0/4 2.6/4
116. Das Boot 4.0/4 3.1/4
117. The French Lieutenant's Woman 3.5/4 2.6/4
118. The Secret of NIMH 4.0/4 2.9/4
119. Sophie's Choice 3.0/4 2.9/4
120. The Thing (1982) 4.0/4 3.2/4
121. A Christmas Story (1983) 4.0/4 3.1/4
122. The Dead Zone (1983) 3.5/4 2.9/4
123. Merry Christmas, Mr. Lawrence 2.0/4 2.4/4
124. The Year of Living Dangerously 3.0/4 2.8/4
125. The Bounty (1984) 3.0/4 2.6/4
126. A Christmas Carol (1984) 3.5/4 2.9/4
127. The Hotel New Hampshire 2.0/4 2.3/4
128. Once Upon a Time in America 3.5/4 3.2/4
129. A Passage to India 3.5/4 2.8/4
130. Drive (2011) 3.0/4 3.1/4
131. Coraline 3.0/4 3.0/4
132. He's Just Not That Into You 3.0/4 2.4/4
133. Julie & Julia 3.0/4 2.8/4
134. The Lovely Bones 3.0/4 2.5/4
135. Solomon Kane 3.0/4 2.5/4
136. Up in the Air (2009) 4.0/4 2.9/4
137. The Innocents (1961) 3.5/4 3.1/4
138. The Turn of the Screw (2009) 2.5/4 2.8/4
139. The Turn of the Screw (2000) 2.5/4 2.7/4
140. Presence of Mind 2.5/4 2.7/4
141. In a Dark Place 1.0/4 1.6/4
142. Last Flight, The ( dernier vol, Le ) 2.5/4 2.3/4
143. The Black Cauldron 2.5/4 2.6/4
144. The Color Purple (1985) 3.0/4 3.0/4
145. Re-Animator 1.0/4 2.8/4
146. The Clan of the Cave Bear 1.0/4 2.2/4
147. The Fly (1986) 3.0/4 2.9/4
148. Name of the Rose, The ( Name der Rose, Der ) 3.5/4 2.6/4
149. Angel Heart 3.0/4 2.7/4
150. Babette's Feast ( Babettes gæstebud ) 3.0/4 2.8/4
151. Empire of the Sun 3.5/4 3.0/4
152. Dangerous Liaisons (1988) 3.5/4 2.9/4
153. Gorillas in the Mist 3.5/4 2.7/4
154. Paperhouse 3.0/4 2.9/4
155. Scrooged (1988) 4.0/4 2.7/4
156. The Adventures of Baron Munchausen (1989) 3.0/4 2.7/4
157. Farewell to the King 2.5/4 2.4/4
158. The Best Exotic Marigold Hotel 3.0/4 2.8/4
159. Cyrano de Bergerac (1990) 4.0/4 2.8/4
160. Mountains of the Moon (1990) 4.0/4 2.8/4
161. Billy Bathgate 3.0/4 2.4/4
162. Black Robe 3.0/4 2.6/4
163. Cape Fear (1991) 3.5/4 2.8/4
164. Dying Young 3.0/4 2.4/4
165. Fried Green Tomatoes 3.5/4 3.0/4
166. The Prince of Tides 3.0/4 2.6/4
167. Rambling Rose 1.5/4 2.2/4
168. The Silence of the Lambs 3.5/4 3.4/4
169. Where Angels Fear to Tread 3.0/4 2.8/4
170. White Fang (1991) 3.0/4 2.8/4
171. The Last of the Mohicans (1992) 3.5/4 3.0/4
172. The Lawnmower Man 3.0/4 2.2/4
173. The Mambo Kings 2.5/4 2.4/4
174. Of Mice and Men (1992) 3.5/4 2.9/4
175. Patriot Games 3.0/4 2.8/4
176. The Power of One 3.5/4 2.2/4
177. Waterland 2.0/4 2.0/4
178. The Adventures of Huck Finn 3.0/4 2.2/4
179. Carlito's Way 3.0/4 3.0/4
180. Heaven and Earth (1993) 2.5/4 2.7/4
181. The House of the Spirits 3.5/4 2.8/4
182. The Joy Luck Club 3.5/4 2.6/4
183. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
184. King of the Hill (1993) 3.5/4 2.9/4
185. Man Without a Face (1993) 2.5/4 2.7/4
186. Much Ado About Nothing (1993) 4.0/4 2.8/4
187. Rising Sun 2.5/4 2.4/4
188. The Secret of Roan Inish 2.5/4 2.8/4
189. Shadowlands (1993) 3.5/4 2.8/4
190. This Boy's Life 2.5/4 2.7/4
191. What's Eating Gilbert Grape 2.5/4 3.1/4
192. The Client 4.0/4 2.7/4
193. The Crow (1994) 4.0/4 3.0/4
194. Little Women (1994) 3.5/4 2.9/4
195. Mary Shelley's Frankenstein 3.0/4 2.4/4
196. North (1994) 2.0/4 1.6/4
197. The Puppet Masters (1994) 3.0/4 2.2/4
198. Safe Passage 2.5/4 2.9/4
199. Brideshead Revisited 3.0/4 2.6/4
200. The Curious Case of Benjamin Button 3.0/4 2.9/4
201. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.0/4 3.0/4
202. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.0/4 2.9/4
203. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.0/4 3.1/4
204. Harry Potter and the Goblet of Fire 4.0/4 3.0/4
205. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.5/4 3.0/4
206. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.5/4 3.0/4
207. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.5/4 3.1/4
208. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.5/4 3.2/4
209. Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 3.5/4 2.7/4
210. Incendiary 2.0/4 2.6/4
211. Inkheart 2.0/4 2.2/4
212. Marley and Me 3.0/4 2.6/4
213. Miss Pettigrew Lives for a Day 3.0/4 2.7/4
214. Nim's Island 2.5/4 2.3/4
215. The Reader 3.0/4 2.9/4
216. Revolutionary Road 3.5/4 2.8/4
217. The Ruins 2.0/4 2.2/4
218. The Secret of Moonacre 3.0/4 2.2/4
219. Slumdog Millionaire 3.5/4 3.1/4
220. The Spiderwick Chronicles 2.0/4 2.6/4
221. The Tale of Despereaux 3.5/4 2.5/4
222. Twilight (2008) 2.5/4 2.2/4
223. The Yearling (1994) 3.5/4 3.3/4
224. Stone of Destiny 3.0/4 3.0/4
225. Dean Spanley 3.5/4 2.9/4
226. Heart of Darkness 2.5/4 2.4/4
227. Babe (1995) 3.5/4 2.7/4
228. The Bridges of Madison County 4.0/4 2.8/4
229. Circle of Friends 3.5/4 2.2/4
230. Clueless 3.0/4 2.7/4
231. Cold Comfort Farm 2.5/4 2.7/4
232. Congo 0.5/4 1.9/4
233. Dangerous Minds 2.0/4 2.4/4
234. How to Make an American Quilt 2.5/4 2.6/4
235. Jumanji (1995) 3.0/4 2.6/4
236. Just Cause 1.5/4 2.3/4
237. A Little Princess (1995) 4.0/4 3.0/4
238. Othello (1995) 3.0/4 2.9/4
239. Pride and Prejudice (2005) 3.5/4 2.9/4
240. The Scarlet Letter (1995) 2.0/4 1.8/4
241. Sense and Sensibility (1995) 3.0/4 2.9/4
242. Smoke (1995) 4.0/4 2.7/4
243. Village of the Damned (1995) 2.5/4 2.3/4
244. Conan the Barbarian (1982) 2.0/4 2.7/4
245. The Crucible (1996) 4.0/4 2.5/4
246. The English Patient 4.0/4 2.9/4
247. Extreme Measures 2.5/4 2.2/4
248. The Fan (1996) 2.5/4 2.2/4
249. The Island of Dr. Moreau (1996) 1.5/4 1.7/4
250. James and the Giant Peach 3.0/4 2.7/4
251. Last of the High Kings, The ( Summer Fling ) 3.0/4 2.8/4
252. The Portrait of a Lady 2.0/4 2.4/4
253. Primal Fear 3.5/4 3.1/4
254. Romeo + Juliet (1996) 4.0/4 2.7/4
255. Screamers (1996) 3.0/4 2.5/4
256. The Secret Agent (1996) 1.5/4 1.9/4
257. A Time to Kill (1996) 4.0/4 2.9/4
258. Twelfth Night: Or What You Will (1996) 3.0/4 2.5/4
259. White Squall 3.0/4 2.6/4
260. The Whole Wide World 4.0/4 2.9/4
261. 3:10 to Yuma (2007) 3.5/4 3.0/4
262. 30 Days of Night 2.5/4 2.6/4
263. 300 3.5/4 2.9/4
264. 1408 3.0/4 2.6/4
265. Atonement (2007) 4.0/4 2.9/4
266. Becoming Jane 3.5/4 2.7/4
267. Beowulf (2007) 3.0/4 2.4/4
268. Blood and Chocolate 1.0/4 2.3/4
269. Bridge to Terabithia 3.0/4 2.8/4
270. Hunting and Gathering ( Ensemble, c'est tout ) 3.5/4 2.7/4
271. Evening 3.0/4 2.1/4
272. Feast of Love 2.5/4 2.3/4
273. Gone Baby Gone 4.0/4 3.0/4
274. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
275. Into the Wild 3.5/4 3.1/4
276. The Jane Austen Book Club 3.5/4 2.6/4
277. Meet the Robinsons 3.5/4 2.8/4
278. The Mist 3.0/4 2.7/4
279. The Nanny Diaries 2.5/4 2.2/4
280. Next 2.0/4 2.2/4
281. Northanger Abbey 3.5/4 2.9/4
282. P.S., I Love You 2.5/4 2.5/4
283. Persuasion (2008) 4.0/4 2.8/4
284. Stardust (2007) 4.0/4 2.9/4
285. Zodiac (2007) 4.0/4 2.9/4
286. The Water Horse: Legend of the Deep 3.5/4 2.5/4
287. The Man Who Captured Eichmann 4.0/4 2.6/4
288. The Butcher Boy (1998) 2.0/4 2.8/4
289. Live Flesh ( Carne trémula ) 3.0/4 2.9/4
290. Critical Care 3.0/4 2.3/4
291. Devil's Advocate (1997) 1.5/4 2.8/4
292. Donnie Brasco 3.0/4 2.9/4
293. Lolita (1998) 1.5/4 2.5/4
294. Lost World: Jurassic Park 3.0/4 2.5/4
295. Midnight in the Garden of Good and Evil 3.0/4 2.4/4
296. Mimic (1997) 3.5/4 2.3/4
297. Oscar and Lucinda 2.5/4 2.4/4
298. Paradise Road 3.0/4 2.5/4
299. The Postman (1997) 3.0/4 2.4/4
300. Regeneration ( Behind the Lines ) 3.0/4 3.0/4
301. Smilla's Sense of Snow 3.0/4 2.5/4
302. Starship Troopers 2.5/4 2.7/4
303. Washington Square 3.5/4 3.0/4
304. The Woodlanders 4.0/4 3.5/4
305. Amazing Grace (2007) 3.5/4 3.0/4
306. Casino Royale (2006) 3.0/4 3.1/4
307. The Devil Wears Prada 3.0/4 2.7/4
308. Eragon 3.0/4 1.8/4
309. A Good Year 2.5/4 2.5/4
310. The History Boys 3.0/4 2.1/4
311. The Illusionist (2006) 4.0/4 2.9/4
312. Little Children 3.0/4 2.9/4
313. Love's Abiding Joy 1.5/4 2.3/4
314. Night at the Museum 3.0/4 2.5/4
315. Perfume: The Story of a Murderer 2.0/4 2.9/4
316. Poseidon 3.0/4 2.1/4
317. The Prestige (2006) 4.0/4 3.1/4
318. A Scanner Darkly 3.0/4 2.7/4
319. Starter for 10 3.5/4 2.4/4
320. Tristan + Isolde 2.5/4 2.6/4
321. Puerto Escondido 2.0/4 2.1/4
322. Apt Pupil 2.5/4 2.6/4
323. Basil 1.5/4 2.0/4
324. Beloved (1998) 3.0/4 2.1/4
325. Dancing at Lughnasa 3.0/4 2.4/4
326. Dangerous Beauty 2.5/4 2.8/4
327. Fear and Loathing in Las Vegas 1.0/4 3.0/4
328. Gods and Monsters 1.5/4 2.7/4
329. Legend of 1900, The ( leggenda del pianista sull'oceano, La ) 2.5/4 2.9/4
330. The Man in the Iron Mask (1998) 3.0/4 2.4/4
331. Meet Joe Black 3.5/4 2.6/4
332. Mercury Rising 2.5/4 2.3/4
333. The Object of My Affection 1.5/4 2.3/4
334. Phantoms (1998) 0.5/4 1.7/4
335. Practical Magic 3.0/4 2.6/4
336. Quest for Camelot 4.0/4 2.4/4
337. Resurrection Man 2.5/4 2.8/4
338. Simon Birch 4.0/4 2.3/4
339. Sphere 2.5/4 2.4/4
340. The Thin Red Line 4.0/4 2.9/4
341. What Dreams May Come 2.5/4 2.7/4
342. You've Got Mail 3.0/4 2.5/4
343. Under the Greenwood Tree 3.5/4 3.3/4
344. The Grey 2.5/4 2.7/4
345. Red Riding: 1974 2.5/4 2.5/4
346. Red Riding: 1980 2.5/4 2.6/4
347. Red Riding: 1983 2.5/4 2.5/4
348. 10 Things I Hate About You 4.0/4 2.8/4
349. The 13th Warrior 4.0/4 2.5/4
350. Angela's Ashes 3.0/4 2.5/4
351. Anna and the King 3.0/4 2.5/4
352. Anywhere But Here 2.5/4 2.3/4
353. At First Sight (1999) 3.0/4 2.2/4
354. The Bone Collector 1.5/4 2.6/4
355. Bringing Out the Dead 1.5/4 2.6/4
356. A Christmas Carol (1999) 4.0/4 2.6/4
357. The Confession (1999) 2.0/4 2.3/4
358. The End of the Affair (1999) 2.5/4 2.6/4
359. Girl, Interrupted 2.5/4 2.8/4
360. The Iron Giant 4.0/4 3.0/4
361. Looking for Alibrandi 3.0/4 2.1/4
362. The Love Letter (1999) 2.5/4 2.3/4
363. Mansfield Park (1999) 3.0/4 2.7/4
364. A Map of the World 1.5/4 2.5/4
365. A Midsummer Night's Dream (1999) 4.0/4 2.5/4
366. The Minus Man 2.5/4 2.4/4
367. My Life So Far 3.0/4 2.7/4
368. The Ninth Gate 2.5/4 2.5/4
369. October Sky 4.0/4 2.9/4
370. Paperback Hero (2000) 3.0/4 2.3/4
371. Rogue Trader 1.5/4 2.4/4
372. She's All That 2.5/4 2.1/4
373. Sleepy Hollow 4.0/4 2.8/4
374. Stir of Echoes 3.0/4 2.7/4
375. Tarzan (1999) 4.0/4 2.8/4
376. True Crime (1999) 3.5/4 2.3/4
377. The Virgin Suicides 3.0/4 2.8/4
378. The War Zone 2.0/4 2.8/4
379. Wisconsin Death Trip 2.5/4 2.5/4
380. The Devil's Arithmetic 3.0/4 2.4/4
381. The Beach (2000) 3.5/4 2.4/4
382. The Body (2001) 3.5/4 2.6/4
383. Chocolat (2000) 3.0/4 2.9/4
384. Cupid & Cate 1.0/4 1.7/4
385. The Golden Bowl 3.0/4 2.3/4
386. High Fidelity 3.0/4 3.0/4
387. Love's Labour's Lost 2.5/4 2.2/4
388. The Luzhin Defence 3.5/4 2.7/4
389. Memento 3.0/4 3.2/4
390. Nora 2.5/4 2.7/4
391. Pay It Forward 3.5/4 2.6/4
392. The Perfect Storm 3.5/4 2.6/4
393. Relative Values 2.5/4 2.7/4
394. Requiem for a Dream 3.0/4 3.1/4
395. Crimson Rivers ( Rivières pourpres, Les ) 3.0/4 2.7/4
396. Under Suspicion (2000) 3.0/4 2.5/4
397. Up at the Villa 3.0/4 2.5/4
398. Where the Heart Is (2000) 2.5/4 2.4/4
399. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 4.0/4 3.0/4
400. Wonder Boys 3.0/4 2.9/4
401. A.I. Artificial Intelligence 2.5/4 2.7/4
402. A Beautiful Mind 3.0/4 3.1/4
403. Belphegor: Phantom of the Louvre ( Belphégor - Le fantôme du Louvre ) 2.0/4 2.5/4
404. Captain Corelli's Mandolin 0.5/4 2.0/4
405. Charlotte Gray 4.0/4 2.4/4
406. The Deep End (2001) 3.0/4 2.5/4
407. Don't Say a Word 1.0/4 2.4/4
408. The Emperor's Club 3.5/4 2.5/4
409. Enigma (2002) 3.0/4 2.3/4
410. From Hell 1.5/4 2.6/4
411. Get Over It 3.5/4 2.4/4
412. Ghost World 2.5/4 2.9/4
413. The Hole (2001) 3.5/4 2.4/4
414. Iris (2001) 2.5/4 2.6/4
415. K-PAX 2.5/4 2.4/4
416. The Mists of Avalon 1.5/4 2.7/4
417. Nowhere in Africa ( Nirgendwo in Afrika ) 4.0/4 2.6/4
418. Planet of the Apes (2001) 3.0/4 2.2/4
419. The Safety of Objects 4.0/4 2.5/4
420. Shrek 4.0/4 3.1/4
421. Someone Like You (2001) 3.0/4 2.5/4
422. The Triumph of Love 2.5/4 2.1/4
423. Dark Portals: The Chronicles of Vidocq 3.0/4 2.2/4
424. Voyage of the Unicorn 2.0/4 2.3/4
425. Snow in August 3.0/4 3.0/4
426. Due East 2.5/4 2.5/4
427. In the Time of the Butterflies 3.0/4 2.6/4
428. 8 Women ( 8 femmes ) 3.0/4 2.7/4
429. 25th Hour (2002) 3.5/4 2.9/4
430. About Schmidt 2.5/4 2.7/4
431. Adaptation 2.5/4 2.9/4
432. Blood Work 2.0/4 2.4/4
433. Bollywood Queen 2.5/4 2.8/4
434. Chicago (2002) 2.5/4 2.8/4
435. City of God ( Cidade de Deus ) 4.0/4 3.3/4
436. The Dancer Upstairs 3.0/4 2.7/4
437. The Dangerous Lives of Altar Boys 2.5/4 2.7/4
438. Devdas 3.0/4 2.7/4
439. The Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood 1.5/4 2.3/4
440. Close Your Eyes 3.0/4 2.6/4
441. The Four Feathers (2002) 4.0/4 2.6/4
442. High Crimes 2.5/4 2.4/4
443. Dark Water ( Honogurai mizu no soko kara ) 2.5/4 2.3/4
444. The Hours (2002) 3.5/4 2.8/4
445. Impostor (2002) 3.0/4 2.4/4
446. Lucky Break 3.0/4 3.0/4
447. Minority Report 3.5/4 2.9/4
448. The Mothman Prophecies 2.5/4 2.5/4
449. Nicholas Nickleby (2002) 4.0/4 2.6/4
450. Possession (2002) 3.5/4 2.4/4
451. The Quiet American (2002) 2.0/4 2.6/4
452. Rabbit-Proof Fence 4.0/4 2.7/4
453. The Ring (2002) 3.0/4 2.7/4
454. Road to Perdition 3.5/4 3.0/4
455. Solaris 0.5/4 2.4/4
456. Spider (2003) 1.5/4 2.5/4
457. Treasure Planet 4.0/4 2.8/4
458. Tuck Everlasting 2.5/4 2.5/4
459. A Walk to Remember 4.0/4 2.6/4
460. Whale Rider 4.0/4 3.0/4
461. White Oleander 4.0/4 2.7/4
462. Zhou Yu's Train ( Zhou Yu de huo che ) 2.5/4 2.6/4
463. Edge of Madness 3.0/4 3.0/4
464. Confessions of an Ugly Stepsister 3.0/4 2.5/4
465. American Splendor 2.5/4 2.9/4
466. Carandiru 3.5/4 2.8/4
467. Cold Mountain 3.0/4 2.7/4
468. Le Divorce 2.0/4 1.9/4
469. Dreamcatcher (2003) 2.5/4 2.0/4
470. Freaky Friday (2003) 3.0/4 2.4/4
471. Girl with a Pearl Earring 4.0/4 2.7/4
472. House of Sand and Fog 3.0/4 2.8/4
473. How to Deal 2.5/4 2.3/4
474. How to Lose a Guy in 10 Days 2.5/4 2.5/4
475. The Human Stain 2.0/4 2.4/4
476. I Am David 3.0/4 2.8/4
477. I Capture the Castle 2.5/4 3.1/4
478. The League of Extraordinary Gentlemen 1.5/4 2.0/4
479. Master and Commander: The Far Side of the World 4.0/4 2.7/4
480. Matchstick Men 3.5/4 2.8/4
481. The Missing (2003) 3.0/4 2.4/4
482. Mystic River 3.0/4 3.1/4
483. Ned Kelly (2004) 3.0/4 2.3/4
484. Open Range 3.0/4 2.9/4
485. Paycheck 1.5/4 2.1/4
486. The Pianist 4.0/4 3.2/4
487. The Reckoning (2004) 3.5/4 2.4/4
488. Runaway Jury 2.5/4 2.7/4
489. Seabiscuit 3.5/4 2.6/4
490. Swimming Upstream 3.0/4 2.5/4
491. Timeline 2.0/4 2.1/4
492. Under the Tuscan Sun 4.0/4 2.7/4
493. Young Adam 1.0/4 2.0/4
494. Daniel Deronda 4.0/4 3.5/4
495. Straight from the Heart (2003) 3.0/4 2.8/4
496. A Painted House 3.0/4 2.7/4
497. Brush with Fate 2.5/4 2.8/4
498. Around the World in 80 Days (2004) 2.0/4 2.1/4
499. Big Fish (2003) 3.5/4 3.0/4
500. Bride & Prejudice 2.0/4 2.1/4
501. The Bridge of San Luis Rey (2005) 1.5/4 1.8/4
502. Closer 3.5/4 2.7/4
503. The Dark (2005) 4.0/4 2.5/4
504. Motorcycle Diaries, The ( Diarios de motocicleta ) 4.0/4 2.9/4
505. The Door in the Floor 2.5/4 2.2/4
506. Tales from Earthsea ( Gedo senki ) N/A 2.8/4
507. Ella Enchanted 3.0/4 2.3/4
508. Finding Neverland 4.0/4 2.9/4
509. The Heart is Deceitful Above All Things 1.5/4 2.3/4
510. I, Robot 3.5/4 2.7/4
511. In My Father's Den 3.5/4 2.8/4
512. Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 3.0/4 2.5/4
513. Very Long Engagement, A ( long dimanche de fiançailles, Un ) 3.0/4 2.9/4
514. Man on Fire (2004) 3.0/4 2.9/4
515. The Manchurian Candidate (2004) 3.0/4 2.7/4
516. Mean Girls (2004) 2.0/4 2.7/4
517. The Merchant of Venice 3.0/4 2.5/4
518. Million Dollar Baby (2004) 4.0/4 3.1/4
519. Night Watch ( Nochnoy dozor ) 2.5/4 2.5/4
520. The Notebook (2004) 3.0/4 3.0/4
521. The Phantom of the Opera (2004) 3.5/4 2.6/4
522. The Polar Express 1.5/4 2.7/4
523. Salem's Lot (2004) 3.0/4 2.5/4
524. Shrek 2 3.0/4 2.8/4
525. Sideways 3.5/4 2.9/4
526. Stage Beauty 3.5/4 2.5/4
527. The Stepford Wives (2004) 2.0/4 2.2/4
528. Undertow (2004) 3.0/4 2.9/4
529. Vanity Fair (2004) 3.0/4 2.4/4
530. The Five People You Meet in Heaven 3.0/4 3.0/4
531. Cavedweller 1.5/4 2.3/4
532. 12 Days of Terror 2.5/4 2.8/4
533. King Solomon's Mines (2004) 1.5/4 2.5/4
534. Beowulf & Grendel 2.5/4 2.2/4
535. Breakfast on Pluto 3.0/4 2.5/4
536. Brokeback Mountain 2.5/4 2.9/4
537. Charlie and the Chocolate Factory 3.0/4 2.6/4
538. The Constant Gardener 3.0/4 2.8/4
539. Constantine 3.0/4 2.6/4
540. Duma 3.0/4 3.0/4
541. Empire Falls 3.5/4 2.4/4
542. The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2.5/4 2.6/4
543. Hostage (2005) 2.5/4 2.6/4
544. In Her Shoes 2.5/4 2.4/4
545. Just Like Heaven 4.0/4 2.5/4
546. King Kong (2005) 4.0/4 2.7/4
547. Lackawanna Blues 3.0/4 2.1/4
548. Mansfield Park (2008) 1.0/4 2.6/4
549. Memoirs of a Geisha 4.0/4 2.8/4
550. MirrorMask 3.5/4 2.8/4
551. Munich 3.5/4 3.0/4
552. Must Love Dogs 2.5/4 2.4/4
553. Sahara (2005) 2.5/4 2.3/4
554. Shinobi: Heart Under Blade 3.0/4 2.8/4
555. Shopgirl 3.5/4 2.5/4
556. Sin City 3.0/4 3.0/4
557. Sisterhood of the Traveling Pants 3.0/4 2.6/4
558. Tideland 1.5/4 2.5/4
559. Walk the Line 4.0/4 3.1/4
560. The War of the Worlds (2005) 1.0/4 2.6/4
561. The Wedding Date 3.0/4 2.3/4
562. Tara Road 2.5/4 2.7/4
563. Vinegar Hill 2.5/4 2.3/4
564. The Magic of Ordinary Days 3.0/4 3.0/4
565. Felicity: An American Girl Adventure 2.5/4 2.8/4
566. The Murders in the Rue Morgue (1986) 2.0/4 2.4/4
567. We Bought a Zoo 3.0/4 2.8/4
568. 3:10 to Yuma (1957) 2.5/4 3.0/4
569. Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1920) 3.0/4 2.8/4
570. Dr. Jekyll and Mr. Hyde (2008) 2.0/4 2.5/4
571. Big Miracle 2.5/4 2.6/4
572. Fantastic Mr. Fox 3.5/4 3.0/4
573. Where the Wild Things Are 3.0/4 2.6/4
574. Cloudy with a Chance of Meatballs 2.5/4 2.7/4
575. The Woman in Black (2012) 2.5/4 2.6/4
576. Far from the Madding Crowd (1967) 2.0/4 2.8/4
577. Diary of a Wimpy Kid: Dog Days N/A 2.6/4
578. Total Recall (2012) 1.5/4 2.4/4
579. Lawless (2012) N/A 2.9/4
580. Cosmopolis N/A 2.2/4
581. Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole 4.0/4 2.8/4
582. Total Recall (1990) 3.5/4 2.9/4
583. The Bourne Identity (2002) 3.0/4 3.1/4
584. The Bourne Supremacy 3.0/4 3.1/4
585. The Bourne Ultimatum 3.0/4 3.2/4
586. The Bourne Legacy N/A 2.7/4
587. Repo Men (2010) 2.5/4 2.4/4
588. The Day the Earth Stood Still (2008) 2.0/4 2.1/4
589. The Night Listener 2.5/4 2.1/4
590. The Amityville Horror (2005) 2.5/4 2.5/4
591. The Road to El Dorado 3.0/4 2.6/4
592. Salmon Fishing in the Yemen 2.5/4 2.6/4
593. The Tempest (2010) 4.0/4 2.3/4
594. Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) 3.0/4 3.0/4
595. Haunted (1996) 2.5/4 2.4/4
596. The Canterville Ghost (1944) N/A 2.8/4
597. Dorian Gray 2.0/4 2.3/4
598. The Picture of Dorian Gray 3.5/4 2.9/4
599. The Canterville Ghost (1986) 3.5/4 2.5/4
600. The Canterville Ghost (1996) 3.0/4 2.9/4
601. Cloud Atlas 3.0/4 2.9/4
602. The Hobbit (1977) 2.0/4 2.6/4
603. Nanny McPhee 2.5/4 2.7/4
604. The Hobbit: An Unexpected Journey 4.0/4 3.0/4
605. Argo 3.5/4 3.1/4
606. The Great Gatsby (1974) 3.5/4 2.3/4
607. Emma (1997) 4.0/4 3.0/4
608. The Great Gatsby (2001) 1.5/4 2.2/4
609. Life of Pi 3.5/4 3.1/4
610. Think Like a Man 3.0/4 2.8/4
611. The Mistress of Spices 2.0/4 2.0/4
612. From Prada to Nada 2.5/4 2.2/4
613. Persuasion (1995) 3.0/4 2.8/4
614. The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) 2.5/4 2.6/4
615. Les Misérables (2012) 3.5/4 3.0/4
616. Peter Pan (1953) 3.0/4 2.9/4
617. Peter Pan (2003) 2.5/4 2.7/4
618. The Perks of Being a Wallflower 2.5/4 3.2/4
619. Royal Affair, A ( kongelig affære, En ) 4.0/4 3.1/4
620. Easy Virtue (2009) 2.5/4 2.4/4
621. Cheaper by the Dozen (2003) 2.0/4 2.3/4
622. Anatomy of a Murder 4.0/4 3.1/4
623. Oblivion 2.5/4 2.6/4
624. The Big Sleep (1946) 3.5/4 3.1/4
625. The Way (2011) 3.5/4 2.9/4
626. On Her Majesty's Secret Service 1.5/4 2.7/4
627. Jesus' Son 1.5/4 2.6/4
628. The Great Gatsby (2013) 3.0/4 2.7/4
629. Blancanieves 3.0/4 3.0/4
630. Warm Bodies 3.0/4 2.8/4
631. The Shining (1980) 2.5/4 3.3/4
632. Emma (1996) 4.0/4 2.6/4
633. Aisha (2010) 2.5/4 2.5/4
634. Diving Bell and the Butterfly, The ( Scaphandre et le papillon, Le ) 3.5/4 3.1/4
635. I Have Found It ( Kandukondain Kandukondain ) 3.5/4 3.2/4
636. World War Z 3.0/4 2.8/4
637. Epic 3.0/4 2.8/4
638. Jack the Giant Slayer 3.0/4 2.5/4
639. The Way Back (2011) 3.0/4 2.8/4
640. The Glass Menagerie (1950) 2.5/4 2.2/4
641. Angel (2007) 1.0/4 1.9/4
642. The Mortal Instruments: City of Bones 1.0/4 2.3/4
643. Carrie (1976) 3.5/4 3.0/4
644. Silver Linings Playbook 2.5/4 3.1/4
645. The River Why 1.5/4 2.4/4
646. The Hobbit: The Desolation of Smaug 4.0/4 3.0/4
647. Pygmalion 3.5/4 3.0/4
648. My Fair Lady 3.0/4 3.1/4
649. The Black Dahlia 1.5/4 2.0/4
650. Barefoot in the Park 3.0/4 2.8/4
651. The Makeover 2.5/4 2.5/4
652. The Glass Menagerie (1973) 3.5/4 2.5/4
653. Akale 2.5/4 2.0/4
654. A Room with a View (2008) 3.5/4 2.7/4
655. 47 Ronin (2013) 3.0/4 2.4/4
656. The Importance of Being Earnest (1952) 3.5/4 2.6/4
657. The Importance of Being Earnest (2002) 2.5/4 2.5/4
658. Carrie (2013) 2.0/4 2.3/4
659. The Book Thief 2.5/4 3.0/4
660. The Secret Life of Walter Mitty (2013) 3.0/4 2.8/4
661. Ender's Game 1.5/4 2.6/4
662. Rear Window 2.5/4 3.3/4
663. 12 Years a Slave 3.0/4 3.3/4
664. Austenland 2.0/4 2.6/4
665. Winter's Tale (2014) 1.5/4 2.2/4
666. The Monuments Men 3.0/4 2.5/4
667. The Hunger Games: Catching Fire 2.0/4 3.0/4
668. The Last Days on Mars 1.5/4 2.2/4
669. Frozen (2013) 4.0/4 3.0/4
670. Brief Encounter 2.5/4 3.0/4
671. The Lincoln Lawyer 2.0/4 2.9/4
672. The Congress 2.0/4 2.3/4
673. Dr. Seuss' The Lorax 3.5/4 2.6/4
674. Snowpiercer 2.5/4 2.9/4
675. Deliver Us from Evil (2014) 2.5/4 2.5/4
676. The Secret Life of Walter Mitty (1947) 2.5/4 2.5/4
677. The Physician 3.0/4 3.1/4
678. Divergent 2.5/4 2.7/4
679. Odd Thomas 0.5/4 2.7/4
680. Black Hawk Down 3.0/4 3.0/4
681. Flags of Our Fathers 3.0/4 2.8/4
682. Letters from Iwo Jima 3.0/4 3.1/4
683. Legends of the Fall 2.0/4 3.0/4
684. Edge of Tomorrow 3.0/4 3.1/4
685. Cell 211 ( Celda 211 ) 3.0/4 3.0/4
686. Spartacus 2.5/4 3.1/4
687. Revenge (1990) 2.0/4 2.2/4
688. Maleficent 3.0/4 2.8/4
689. Measuring the World ( Vermessung der Welt, Die ) 2.5/4 2.8/4
690. The Hobbit: The Battle of Five Armies 3.5/4 2.8/4
691. Much Ado About Nothing (2013) 2.5/4 3.0/4
692. How to Train Your Dragon 2 (2014) 3.5/4 3.0/4
693. The Boxtrolls 3.0/4 2.7/4
694. Predestination 2.5/4 2.9/4
695. An Occurence at Owl Creek Bridge ( rivière du hibou, La ) 4.0/4 2.7/4
696. The Imitation Game 3.0/4 3.1/4
697. The Docks of New York (1928) 2.5/4 2.2/4
698. Applause (1930) 3.5/4 2.6/4
699. Scarface (1932) 2.5/4 2.8/4
700. The Trail of the Lonesome Pine (1936) 3.0/4 2.6/4
701. All That Heaven Allows 3.0/4 2.8/4
702. Three Coins in the Fountain 2.5/4 2.4/4
703. The Drop (2014) 3.0/4 2.9/4
704. Water for Elephants 2.5/4 2.7/4
705. A Walk Among the Tombstones 3.0/4 2.7/4
706. Unbroken 2.5/4 2.8/4
707. Stonehearst Asylum ( Eliza Graves ) 2.5/4 2.5/4
708. Bridget Jones's Diary 2.5/4 2.6/4
709. Borrowed Identity, A ( Dancing Arabs ) 3.0/4 3.0/4
710. The Children's Hour 2.5/4 2.6/4
711. These Three 3.0/4 2.7/4
712. Summertime (1955) 2.5/4 2.9/4
713. The Rainmaker (1956) 2.5/4 2.5/4
714. The Phantom Tollbooth 3.0/4 2.4/4
715. Cinderella (2015) 3.0/4 2.8/4
716. Far from the Madding Crowd (2015) 3.5/4 2.8/4
717. Tracks (2014) 2.5/4 2.8/4
718. Dracula (1992) 2.0/4 2.9/4
719. The Martian 3.5/4 3.2/4
720. Child 44 2.5/4 2.5/4
721. The Hundred-Foot Journey 3.0/4 2.7/4
722. Home (2015) 3.0/4 2.4/4
723. In the Heart of the Sea 3.5/4 2.6/4
724. The Life and Times of Grizzly Adams 2.5/4 2.1/4
725. The Giver 2.0/4 2.6/4
726. Lee Daniels' The Butler 3.0/4 2.9/4
727. Precious: Based on the Novel Push by Sapphire 3.0/4 2.9/4
728. What's Your Number? 2.5/4 2.3/4
729. Stand by Me 3.5/4 3.2/4
730. Surviving the Game 1.5/4 2.3/4
731. The Most Dangerous Game (1932) 2.0/4 2.7/4
732. The Boy in the Striped Pyjamas 3.0/4 3.0/4
733. She's the Man 2.0/4 2.6/4
734. All About Eve 4.0/4 3.3/4
735. Frankenstein (1931) 2.5/4 3.2/4
736. Frankenstein: The True Story 3.0/4 2.7/4
737. Frankenstein (2015) 3.0/4 3.0/4
738. Night Train to Lisbon 2.5/4 2.6/4
739. Big Stone Gap 2.0/4 2.4/4
740. The Revenant (2015) 3.0/4 3.3/4
741. His Girl Friday 1.5/4 3.0/4
742. The Last Man on Earth 2.5/4 2.7/4
743. The Omega Man 2.0/4 2.6/4
744. Love & Friendship 3.0/4 3.1/4
745. Miss Peregrine's Home for Peculiar Children 3.0/4 2.5/4
746. 84 Charing Cross Road 3.0/4 2.7/4
747. Quill (2004) 3.5/4 2.5/4
748. Fantastic Beasts and Where to Find Them 3.5/4 2.8/4
749. Muppet Christmas Carol 3.0/4 2.9/4
750. Bridget Jones's Baby 2.0/4 2.5/4
751. Confessions of a Shopaholic 2.0/4 2.0/4
752. The Girl with All the Gifts 3.0/4 2.9/4
753. Arrival (2016) 2.5/4 3.2/4
754. Gone Girl 3.0/4 3.2/4
755. The Spectacular Now 2.0/4 3.0/4
756. The Lost City of Z 3.0/4 2.9/4
757. Seven Brides for Seven Brothers 3.5/4 2.9/4
758. The Dark Tower (2017) 2.5/4 2.0/4
759. Nights in Rodanthe 2.0/4 2.3/4
760. It (2017) 3.5/4 3.0/4
761. Their Finest 3.5/4 2.9/4
762. 5 Flights Up ( Ruth & Alex ) 3.0/4 2.9/4
763. Murder on the Orient Express (2017) 2.0/4 2.7/4
764. A Wrinkle in Time (2018) 2.5/4 2.0/4
765. Johnny Mnemonic 2.0/4 2.1/4
766. Treasure Island (1950) 3.0/4 2.7/4
767. Swallows and Amazons (1977) 3.0/4 3.0/4
768. The Swimmer (1968) 3.0/4 2.7/4
769. BlacKkKlansman 3.0/4 3.2/4
770. Mortal Engines 3.0/4 2.1/4
771. Bird Box 3.5/4 2.6/4
772. 101 Dalmatians (1961) 4.0/4 2.9/4
773. Queen of Katwe 3.0/4 3.0/4
774. Heaven Knows, Mr. Allison 3.0/4 2.8/4
775. The Mountain Between Us 2.0/4 2.5/4
776. Captain Phillips 3.0/4 3.1/4
777. Silence (2016) 3.0/4 3.3/4
778. Blue Like Jazz 2.0/4 2.5/4
779. Bedknobs and Broomsticks 2.5/4 2.8/4
780. Devil's Knot 3.0/4 2.3/4
781. The 33 3.5/4 2.9/4
782. The Silence (2019) 3.0/4 2.0/4
783. Pete's Dragon (1977) 2.0/4 2.7/4
784. Cold Skin 2.5/4 2.8/4

Recent Comments

Zeljka
Zeljka
Producer

Zeljka - wrote on 05/05/12 at 02:21 PM CT

Book Adaptations comment

This list mostly serves just as a reminder that one particular movie is adapted from the book (which I would like to read or have read before). There are really some horrid adaptations, just as Scarlet Letter and Congo, but are adaptations anyway and the books might be worth reading if I haven't read them already. Although, the first thirteen on the list I love and consider the movies great too. The others I've read or just seen or both, but didn't put in any particular order. That would be …

Chris Kavan
Chris Kavan
Movie God

Chris Kavan - wrote on 05/04/12 at 02:12 PM CT

Book Adaptations comment

Stephen King alone has 41 adaptations made from his books (the majority pretty mediocre)- is this list in order of favorite to least favorite adaptation? I would have to say that To Kill a Mockingbird would be have to be near the top of my list and (according to what I've rated) The Scarlet Letter (1995) is the worst.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name