Top Movie List by Migmar

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.5/4 3.1/4
2. Stranger Than Fiction 3.5/4 2.8/4
3. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 3.5/4 3.1/4
4. Being John Malkovich 3.5/4 2.9/4
5. Chocolat (2000) 3.5/4 2.9/4
6. The Help 3.5/4 3.2/4
7. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
8. Almost Famous 3.5/4 3.1/4
9. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.5/4 3.3/4
10. A Beautiful Mind 3.5/4 3.1/4
11. Schindler's List N/A 3.4/4
12. Snatch 3.5/4 3.1/4
13. Defending Your Life 3.5/4 2.8/4
14. Confidence (2003) 3.0/4 2.5/4
15. The Goonies 3.5/4 3.1/4
16. Everything is Illuminated 3.0/4 2.8/4
17. Fight Club 3.5/4 3.3/4
18. Aeon Flux 3.0/4 2.0/4
19. Frida (2002) 3.0/4 2.8/4
20. About a Boy N/A 2.7/4
21. Labyrinth (1986) 2.5/4 2.9/4
22. As Good as it Gets 3.0/4 2.9/4
23. Sex and Lucia ( Lucía y el sexo ) 3.0/4 2.7/4
24. Return to Oz 3.0/4 2.4/4
25. Talk to Her ( Hable con ella ) 3.5/4 3.0/4
26. The Blind Side 3.0/4 3.0/4
27. The Bucket List 3.0/4 2.7/4
28. Thank You for Smoking 3.0/4 2.8/4
29. White Oleander 3.0/4 2.7/4
30. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
31. In Her Shoes 3.0/4 2.4/4
32. Shopgirl 2.5/4 2.5/4
33. The Imaginarium of Doctor Parnassus 3.0/4 2.5/4
34. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
35. Big Fish (2003) 2.5/4 3.0/4
36. I Am Sam N/A 2.7/4
37. The Princess Bride 3.0/4 3.2/4
38. The Nightmare Before Christmas 3.0/4 3.1/4
39. Willy Wonka & the Chocolate Factory 3.5/4 3.1/4
40. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 2.5/4 2.9/4
41. The NeverEnding Story 3.0/4 2.9/4
42. The Curious Case of Benjamin Button 3.5/4 2.9/4
43. The Fall (2008) 3.0/4 3.0/4
44. Secret World of Arrietty, The ( Kari-gurashi no Arietti ) 3.0/4 3.1/4
45. Constantine 3.0/4 2.6/4
46. The Family Man 3.0/4 2.5/4
47. Death Becomes Her 2.5/4 2.4/4
48. What Women Want (2000) 3.0/4 2.3/4
49. Reign of Fire 3.0/4 2.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name