2014 best movies in order
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Blue Ruin | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Lone Survivor | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 3. | The Art of the Steal (2013) | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 4. | The Wolf of Wall Street | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | Dallas Buyers Club | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Gone Girl | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Snowpiercer | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Edge of Tomorrow | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Guardians of the Galaxy | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | The Expendables 3 | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 11. | The Grand Budapest Hotel | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 12. | 300: Rise of an Empire | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 13. | Hercules (2014) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 14. | Transformers: Age of Extinction | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 15. | Divergent | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 16. | 3 Days to Kill | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Dawn of the Planet of the Apes | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Sin City: A Dame to Kill For | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 19. | The Maze Runner | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 20. | Rob the Mob | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 21. | Fury (2014) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 22. | After the Dark | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 23. | The Hunger Games: Catching Fire | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | 22 Jump Street | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 25. | Need for Speed | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 26. | Escape Plan | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 27. | Thanks for Sharing | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 28. | Lucy (2014) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 29. | 47 Ronin (2013) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 30. | The November Man | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 31. | Autómata | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 32. | Stalingrad (2013) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 33. | 12 Years a Slave | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 34. | Chef (2014) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 35. | X-Men: Days of Future Past | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 36. | A Long Way Down | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 37. | Non-Stop (2014) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 38. | A Most Wanted Man (2014) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 39. | Sabotage (2014) | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 40. | Dom Hemingway | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 41. | Starred Up | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 42. | Her | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 43. | Walk of Shame | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 44. | Cold in July | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 45. | The Bag Man (2014) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 46. | Anna ( Mindscape ) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 47. | No Clue | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 48. | Let's Be Cops | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 49. | The Counselor | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 50. | Jamesy Boy | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 51. | Grudge Match | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 52. | Homefront | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 53. | The Monuments Men | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 54. | Oldboy (2013) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 55. | The Purge: Anarchy | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 56. | The Equalizer | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 57. | Nightcrawler | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 58. | The Railway Man | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 59. | The Guest (2014) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 60. | The Book Thief | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 61. | Rage ( Tokarev ) | 2.5/4 | 1.7/4 | |
| 62. | Noah (2014) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 63. | Godzilla (2014) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 64. | Runner Runner | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 65. | Alan Partridge | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 66. | The Inbetweeners 2 | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 67. | A Walk Among the Tombstones | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 68. | Last Vegas | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 69. | The Legend of Hercules | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 70. | Ice Soldiers | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 71. | Wolf Creek 2 | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 72. | And So It Goes | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 73. | The Secret Life of Walter Mitty (2013) | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 74. | Wicked Blood | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 75. | Ender's Game | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 76. | The Last Days on Mars | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 77. | All is Lost | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 78. | Thor: The Dark World | 1.5/4 | 2.8/4 | |
| 79. | Neighbors (2014) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 80. | The Returned | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 81. | About Time | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 82. | Anchorman 2: The Legend Continues | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 83. | Cold Comes the Night | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 84. | I'll Follow You Down | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 85. | Reasonable Doubt | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 86. | 10 Rules for Sleeping Around | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 87. | Nymphomaniac: Volume I | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 88. | Nymphomaniac: Volume II | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 89. | Welcome to the Jungle (2013) | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 90. | That Awkward Moment | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 91. | Joe (2014) | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 92. | RoboCop (2014) | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 93. | Jack Ryan: Shadow Recruit | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 94. | Transcendence | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 95. | The Judge (2014) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 96. | Winter's Tale (2014) | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 97. | Delivery Man | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 98. | The Angriest Man in Brooklyn | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 99. | In the Blood (2014) | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 100. | The Love Punch | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 101. | A Million Ways to Die in the West | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 102. | Sex Tape | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 103. | Adult World | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 104. | Grand Piano | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 105. | What We Do in the Shadows | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 106. | I, Frankenstein | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 107. | Only Lovers Left Alive | 1.5/4 | 3.0/4 | |
| 108. | Cuban Fury | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 109. | Open Windows (2014) | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 110. | Captain America: The Winter Soldier | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 111. | Third Person | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 112. | Vampire Academy | 1.5/4 | 2.0/4 | |
| 113. | Wish I Was Here | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 114. | Into the Storm (2014) | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 115. | Pompeii | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 116. | The Other Woman (2014) | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 117. | Fading Gigolo | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 118. | Goodbye World | 1.5/4 | 1.9/4 | |
| 119. | Blended | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 120. | The Interview (2014) | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 121. | Are You Here | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 122. | Dracula Untold | 1.5/4 | 2.7/4 | |
| 123. | Left Behind (2014) | 2.0/4 | 1.9/4 | |
| 124. | The Giver | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 125. | Life of Crime | 1.5/4 | 2.2/4 | |
| 126. | Maleficent | 1.5/4 | 2.8/4 | |
| 127. | Reclaim | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 128. | Tammy | 1.5/4 | 1.8/4 | |
| 129. | Way of the Wicked | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 130. | sxtape | 0.5/4 | 1.3/4 | |
| 131. | Locke | 0.5/4 | 2.9/4 |



