Top Movie List by Arek

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. American Beauty 4.0/4 3.1/4
2. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
3. Grave of the Fireflies ( Hotaru no haka ) 4.0/4 3.2/4
4. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
5. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
6. One Flew Over the Cuckoo's Nest 4.0/4 3.4/4
7. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
8. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
9. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 4.0/4 3.2/4
10. Rear Window 4.0/4 3.3/4
11. Crouching Tiger, Hidden Dragon ( Wo hu cang long ) 4.0/4 3.0/4
12. The Night of the Hunter 4.0/4 3.3/4
13. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
14. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.5/4 2.8/4
15. The Terminator 3.5/4 3.1/4
16. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
17. Akira 4.0/4 3.0/4
18. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
19. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
20. Planes, Trains & Automobiles 4.0/4 3.0/4
21. Rocky (1976) 4.0/4 3.2/4
22. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 4.0/4 3.2/4
23. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 3.5/4 3.2/4
24. ET: The Extra-Terrestrial 4.0/4 3.1/4
25. Nausicaä of the Valley of the Wind ( Kaze no tani no Naushika ) 4.0/4 3.2/4
26. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
27. A Few Good Men 3.5/4 3.0/4
28. The Godfather 3.5/4 3.5/4
29. Road to Perdition 3.5/4 3.0/4
30. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
31. The Wizard of Oz (1939) 3.5/4 3.2/4
32. The Ten Commandments (1956) 3.5/4 3.1/4
33. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.5/4 3.3/4
34. Willy Wonka & the Chocolate Factory 4.0/4 3.1/4
35. Alien 3.5/4 3.3/4
36. Gremlins (1984) 3.0/4 2.9/4
37. The Godfather: Part II 3.0/4 3.4/4
38. Saving Private Ryan 4.0/4 3.3/4
39. Jaws 3.5/4 3.2/4
40. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
41. The Last Unicorn 3.5/4 2.8/4
42. The Shining (1980) 3.5/4 3.3/4
43. Empire of the Sun 3.5/4 3.0/4
44. The Matrix 3.5/4 3.2/4
45. Ratatouille 4.0/4 3.1/4
46. Gladiator (2000) 3.5/4 3.2/4
47. Misery 3.5/4 3.1/4
48. Who Framed Roger Rabbit? 3.5/4 2.9/4
49. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
50. Contact (1997) 3.5/4 2.7/4
51. The Incredibles 3.5/4 3.1/4
52. The Fugitive (1993) 3.5/4 3.1/4
53. Cinderella (1950) 4.0/4 2.9/4
54. Thief, The ( Vor ) 3.0/4 3.0/4
55. South Park: Bigger, Longer & Uncut 3.5/4 2.9/4
56. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
57. Cast Away (2000) 3.5/4 3.0/4
58. The Iron Giant 4.0/4 3.0/4
59. The Green Mile 3.5/4 3.3/4
60. The Game (1997) 3.5/4 3.0/4
61. Ghostbusters (1984) 3.5/4 3.1/4
62. Ninja Scroll ( Jûbei ninpûchô ) 3.5/4 2.9/4
63. Hero ( Ying xiong ) 3.5/4 3.0/4
64. To Kill a Mockingbird 3.5/4 3.3/4
65. Toy Story 3.5/4 3.3/4
66. 2001: A Space Odyssey 3.0/4 3.1/4
67. The African Queen 3.0/4 3.1/4
68. American History X 3.0/4 3.2/4
69. A.I. Artificial Intelligence 3.0/4 2.7/4
70. As Good as it Gets 3.0/4 2.9/4
71. A Beautiful Mind 3.0/4 3.1/4
72. A Clockwork Orange 3.0/4 3.1/4
73. Mad Max 3.0/4 2.9/4
74. The NeverEnding Story 3.0/4 2.9/4
75. Office Space 3.0/4 3.1/4
76. Pi 3.0/4 2.8/4
77. The Princess Bride 3.0/4 3.2/4
78. Red Violin, The ( violon rouge, Le ) 3.0/4 2.8/4
79. Sleepers (1996) 3.0/4 2.9/4
80. Sling Blade 3.0/4 3.1/4
81. The Truman Show 3.0/4 3.0/4
82. Uncle Buck 3.0/4 2.7/4
83. Watership Down 3.0/4 3.0/4
84. Carrie (1976) 3.0/4 3.0/4
85. Gone with the Wind N/A 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name