Aussie films by Kathleen

Aussie films

# Movie Title Rating Overall Add
1. Any Questions for Ben? 3.0/4 2.6/4
2. The Black Balloon 3.5/4 2.9/4
3. Strictly Ballroom 2.5/4 2.7/4
4. Candy (2006) 2.5/4 2.7/4
5. Cosi 3.0/4 2.8/4
6. Oscar and Lucinda 3.0/4 2.4/4
7. The Dish (2001) 3.0/4 2.8/4
8. Chopper 2.5/4 2.9/4
9. Lantana 3.0/4 2.8/4
10. Ned Kelly (2004) 2.5/4 2.3/4
11. Gallipoli 2.5/4 3.0/4
12. Mad Max 2.5/4 2.9/4
13. Animal Kingdom (2010) 3.0/4 2.9/4
14. West (2007) 2.0/4 2.0/4
15. The Nugget 1.5/4 2.2/4
16. The Irishman (1978) 1.0/4 2.0/4
17. Thank God He Met Lizzie ( Wedding Party, The ) 2.0/4 2.8/4
18. Little Fish (2006) 2.0/4 2.2/4
19. Bush Christmas (1983) 2.0/4 2.1/4
20. BMX Bandits 1.5/4 2.3/4
21. Paperback Hero (2000) 2.5/4 2.3/4
22. Australia (2008) 1.0/4 2.5/4
23. The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 3.0/4 2.9/4
24. Rabbit-Proof Fence 2.5/4 2.7/4
25. Crocodile Dundee 1.5/4 2.5/4
26. Crocodile Dundee 2 N/A 2.2/4
27. Moulin Rouge (2001) 3.0/4 2.8/4
28. Muriel's Wedding 2.0/4 2.8/4
29. Wolf Creek 2.0/4 2.1/4
30. I Love You Too (2010) 3.0/4 3.0/4
31. Bran Nue Dae 1.0/4 2.0/4
32. Wasted on the Young 1.0/4 1.9/4
33. The Snowtown Murders 3.0/4 2.7/4
34. The Sapphires (2013) 2.5/4 2.8/4
35. Bootmen 2.5/4 2.4/4
36. He Died with a Felafel in His Hand 2.0/4 2.5/4
37. Looking for Alibrandi 3.0/4 2.1/4
38. The Man Who Sued God 2.0/4 2.5/4
39. Swimming Upstream 2.5/4 2.5/4
40. Gettin' Square 1.0/4 1.5/4
41. Japanese Story 2.5/4 2.5/4
42. Strange Bedfellows (2005) 1.0/4 2.2/4
43. Look Both Ways 2.0/4 2.5/4
44. Kenny 2.0/4 2.4/4
45. Ten Canoes 3.0/4 3.1/4
46. Romulus, My Father 3.0/4 3.2/4
47. December Boys 1.5/4 2.4/4
48. Beautiful Kate 1.0/4 1.8/4
49. Charlie & Boots 2.0/4 2.2/4
50. Cedar Boys 2.0/4 2.0/4
51. Sirens (1994) 1.5/4 2.3/4
52. The Sum of Us 2.0/4 2.7/4
53. Babe (1995) 2.0/4 2.7/4
54. Shine (1996) 3.0/4 2.9/4
55. Two Hands 1.5/4 2.0/4
56. My Brilliant Career 1.5/4 2.4/4
57. In the Wake of the Bounty 1.5/4 1.7/4
58. Red Obsession 4.0/4 3.3/4
59. Mental 2.5/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name