Movies I Own
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The 40 Year-Old Virgin | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Alien | N/A | 3.3/4 | |
| 3. | Aliens | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 4. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | American Gangster | N/A | 3.0/4 | |
| 6. | The Big Lebowski | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Blood Simple | N/A | 3.0/4 | |
| 8. | The Bourne Identity (2002) | N/A | 3.1/4 | |
| 9. | Chasing Amy | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Clerks | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Clerks II | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Dogma | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Fantasia | N/A | 3.0/4 | |
| 14. | Fargo (1996) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 15. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 16. | I Am Legend | N/A | 2.8/4 | |
| 17. | Jay and Silent Bob Strike Back | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 18. | Juno | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Kill Bill: Volume 1 | N/A | 3.0/4 | |
| 20. | Kill Bill: Volume 2 | N/A | 3.0/4 | |
| 21. | Knocked Up | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 22. | Layer Cake | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 23. | Major League | N/A | 2.8/4 | |
| 24. | Major League II | N/A | 2.2/4 | |
| 25. | Major League: Back to the Minors | N/A | 1.5/4 | |
| 26. | Mallrats | N/A | 2.7/4 | |
| 27. | M*A*S*H | N/A | 2.9/4 | |
| 28. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 29. | Raging Bull | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 30. | The Royal Tenenbaums | N/A | 2.9/4 | |
| 31. | Rushmore | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 32. | The School of Rock | N/A | 2.7/4 | |
| 33. | The Simpsons Movie | N/A | 2.7/4 | |
| 34. | Sling Blade | N/A | 3.1/4 | |
| 35. | Star Trek | N/A | 3.1/4 | |
| 36. | Star Trek II: The Wrath of Khan | N/A | 3.0/4 | |
| 37. | Star Trek III: The Search for Spock | N/A | 2.7/4 | |
| 38. | Star Trek IV: The Voyage Home | N/A | 2.8/4 | |
| 39. | Star Trek V: The Final Frontier | N/A | 2.3/4 | |
| 40. | Star Trek VI: The Undiscovered Country | N/A | 2.7/4 | |
| 41. | Star Trek: Generations | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 42. | Star Trek: First Contact | N/A | 2.8/4 | |
| 43. | Star Trek: Insurrection | N/A | 2.5/4 | |
| 44. | Star Trek: Nemesis | N/A | 2.5/4 | |
| 45. | There's Something About Mary | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 46. | Trekkies | N/A | 2.8/4 | |
| 47. | Trekkies 2 | N/A | 2.3/4 |



