Best Live Action Comic Book/Superhero Films
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Dark Knight | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | The Dark Knight Rises | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Batman Begins | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | The Avengers (2012) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 5. | X2 - X-Men United | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Iron Man 3 | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Iron Man (2008) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 8. | Spider-Man 2 | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Iron Man 2 | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 10. | X-Men: First Class | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Superman (1978) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Batman (1989) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 13. | 300 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Spider-Man | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Superman II: The Richard Donner Cut | 3.0/4 | 3.0/4 |



