Movies I Own by Velma J

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. Love Actually 3.0/4 2.9/4
2. Pretty in Pink 2.5/4 2.8/4
3. The Brothers Grimm 2.0/4 2.4/4
4. Orange County 2.5/4 2.4/4
5. Cocoon N/A 2.6/4
6. The Weather Man N/A 2.4/4
7. The Cave N/A 2.2/4
8. The Rock 3.0/4 2.8/4
9. Spider-Man 2.5/4 2.9/4
10. Summer School N/A 2.3/4
11. Romancing the Stone N/A 2.8/4
12. Dazed and Confused 2.5/4 3.0/4
13. Coffee and Cigarettes N/A 2.8/4
14. Joe Somebody N/A 1.9/4
15. The Money Pit 3.0/4 2.4/4
16. Dragnet (1987) N/A 2.2/4
17. The Burbs 2.5/4 2.6/4
18. Night at the Museum 3.0/4 2.5/4
19. Joe Versus the Volcano 3.0/4 2.3/4
20. Young Frankenstein 3.5/4 3.2/4
21. Bread and Tulips ( Pane e tulipani ) 4.0/4 2.7/4
22. Blazing Saddles 3.5/4 3.1/4
23. History of the World: Part I N/A 2.9/4
24. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
25. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 2.5/4 2.8/4
26. You've Got Mail 2.5/4 2.5/4
27. The Interpreter N/A 2.3/4
28. The Pelican Brief 3.5/4 2.6/4
29. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
30. The Mothman Prophecies 1.5/4 2.5/4
31. The Matrix Reloaded 2.0/4 2.6/4
32. The Matrix 2.0/4 3.2/4
33. Monty Python and the Holy Grail 2.0/4 3.2/4
34. American Beauty 2.5/4 3.1/4
35. The Producers (2005) 3.0/4 2.4/4
36. 12 Monkeys 3.5/4 3.1/4
37. The Holiday (2006) 3.5/4 2.7/4
38. The Princess Diaries 2.5/4 2.6/4
39. Enchanted 2.5/4 2.8/4
40. Miss Congeniality 2.5/4 2.5/4
41. The Final Countdown 2.5/4 2.6/4
42. Mary Poppins 4.0/4 3.0/4
43. Three Amigos 3.0/4 2.5/4
44. The Rocky Horror Picture Show 3.0/4 2.8/4
45. National Lampoon's European Vacation N/A 2.4/4
46. Contact (1997) 4.0/4 2.7/4
47. National Lampoon's Vacation 2.0/4 2.9/4
48. Outbreak 2.0/4 2.7/4
49. The Rise of Catherine the Great N/A 2.4/4
50. Splitting Heirs 2.5/4 2.3/4
51. Chicago (2002) 4.0/4 2.8/4
52. Intolerable Cruelty 3.0/4 2.2/4
53. The Legend of Zorro 2.5/4 2.4/4
54. The Mask of Zorro N/A 2.6/4
55. Entrapment N/A 2.4/4
56. The Haunting (1999) N/A 2.1/4
57. Ocean's Twelve N/A 2.5/4
58. No Reservations N/A 2.5/4
59. America's Sweethearts N/A 2.3/4
60. The Terminal (2004) 4.0/4 2.7/4
61. Superman Returns 2.0/4 2.5/4
62. Halloweentown N/A 2.7/4
63. Halloweentown II: Kalabar's Revenge N/A 2.4/4
64. The First Wives Club N/A 2.6/4
65. Men in Black (1997) 3.5/4 2.8/4
66. Charlie and the Chocolate Factory N/A 2.6/4
67. Evolution (2001) N/A 2.2/4
68. The Breakfast Club N/A 3.2/4
69. Bowfinger N/A 2.5/4
70. Spanglish N/A 2.3/4
71. Army of Darkness 3.5/4 3.0/4
72. The Forgotten (2004) N/A 2.2/4
73. For Richer or Poorer N/A 2.1/4
74. The Da Vinci Code N/A 2.4/4
75. Nacho Libre N/A 1.8/4
76. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 4.0/4 3.1/4
77. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2.0/4 2.7/4
78. The Day After Tomorrow N/A 2.6/4
79. The Wedding Crashers 3.0/4 2.7/4
80. Click N/A 2.3/4
81. Jurassic Park 4.0/4 3.2/4
82. Big Fish (2003) 3.0/4 3.0/4
83. National Treasure N/A 2.7/4
84. Death Proof N/A 2.7/4
85. Jumanji (1995) 4.0/4 2.6/4
86. Stranger Than Fiction 3.0/4 2.8/4
87. The Transformers (2007) 3.0/4 2.8/4
88. King Kong (1976) N/A 2.2/4
89. The School of Rock 3.0/4 2.7/4
90. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
91. Blades of Glory 2.0/4 2.4/4
92. Dodgeball: A True Underdog Story 2.5/4 2.6/4
93. Ghostbusters (1984) 4.0/4 3.1/4
94. Little Miss Sunshine N/A 3.1/4
95. Notes on a Scandal 2.0/4 2.9/4
96. The Goonies N/A 3.1/4
97. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 4.0/4 3.1/4
98. Galaxy Quest 4.0/4 2.6/4
99. Nine to Five N/A 2.8/4
100. The X Files: Fight the Future 4.0/4 2.6/4
101. The Big Lebowski N/A 3.1/4
102. The Phantom (1996) N/A 2.1/4
103. Showtime N/A 2.1/4
104. Donnie Darko 3.0/4 3.0/4
105. Waterworld N/A 2.3/4
106. Death to Smoochy 2.0/4 2.4/4
107. The Wicker Man (2006) N/A 1.5/4
108. Creature from the Black Lagoon N/A 2.7/4
109. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
110. Back to the Future Part II 3.0/4 3.0/4
111. Back to the Future Part III 3.0/4 2.8/4
112. Tommy Boy 2.5/4 2.8/4
113. Stealing Harvard N/A 1.9/4
114. It's a Mad Mad Mad Mad World 3.0/4 3.0/4
115. Rat Race (2001) 1.0/4 2.3/4
116. Head of State N/A 2.2/4
117. Burglar (1987) N/A 2.0/4
118. My Favorite Martian N/A 2.1/4
119. Little Women (1994) 2.5/4 2.9/4
120. EDtv ( Ed TV ) N/A 2.2/4
121. Mr. Wrong N/A 1.8/4
122. Johnny English N/A 2.3/4
123. Harry Potter and the Chamber of Secrets 2.0/4 2.9/4
124. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2.0/4 3.1/4
125. Mona Lisa Smile 2.5/4 2.5/4
126. Flintstones in Viva Rock Vegas N/A 1.6/4
127. Cutthroat Island N/A 2.2/4
128. Damn Yankees! N/A 2.8/4
129. Dreamer: Inspired by a True Story N/A 2.4/4
130. A Chorus Line N/A 2.6/4
131. Erin Brockovich 1.5/4 2.7/4
132. Fancy Pants N/A 2.5/4
133. Gypsy (1962) N/A 2.5/4
134. Crocodile Dundee N/A 2.5/4
135. Hook (1991) 3.5/4 2.5/4
136. Big Daddy 3.0/4 2.5/4
137. Billy Madison 3.0/4 2.6/4
138. What Women Want (2000) 3.0/4 2.3/4
139. Mr. Deeds N/A 2.1/4
140. Black Knight (2001) 2.5/4 1.8/4
141. Six Days, Seven Nights N/A 2.1/4
142. Clue 4.0/4 2.9/4
143. Down Periscope N/A 2.1/4
144. George of the Jungle N/A 2.2/4
145. Bowling for Columbine 2.5/4 2.9/4
146. The Mask (1994) N/A 2.4/4
147. Wild America N/A 2.4/4
148. West Side Story (1961) 2.0/4 3.0/4
149. And Then There Were None (1945) N/A 2.9/4
150. Toy Story 3.0/4 3.3/4
151. Toy Story 2 2.0/4 3.1/4
152. Pocahontas N/A 2.7/4
153. Indiana Jones and the Temple of Doom 3.0/4 3.0/4
154. Indiana Jones and the Last Crusade 2.5/4 3.2/4
155. Angels in the Outfield (1994) N/A 2.4/4
156. It Takes Two (1995) N/A 2.2/4
157. Man of the House (1995) N/A 2.0/4
158. The Fox and the Hound 4.0/4 2.9/4
159. Peter Pan (1953) 3.5/4 2.9/4
160. The Sound of Music 4.0/4 3.1/4
161. Knocked Up 3.5/4 2.8/4
162. Lars and the Real Girl 3.0/4 2.8/4
163. Juno 4.0/4 2.9/4
164. The Princess Bride 2.5/4 3.2/4
165. Abbott and Costello Meet Frankenstein 4.0/4 2.9/4
166. Planes, Trains & Automobiles N/A 3.0/4
167. Spaceballs 3.5/4 2.8/4
168. Guys and Dolls 3.5/4 2.9/4
169. Cinderella (1950) 1.0/4 2.9/4
170. Beauty and the Beast (1991) 3.5/4 3.2/4
171. Aladdin (1992) 3.0/4 3.1/4
172. Aladdin and the King of Thieves N/A 2.5/4
173. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
174. The Lion King II: Simba's Pride N/A 2.7/4

Recent Comments

JeremyBurrell
JeremyBurrell
Movie Star

JeremyBurrell - wrote on 04/16/08 at 02:51 AM CT

Movies I Own comment

How did you get to put so many movies on this list?

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name