Top War Movie List by Protozoid

Top War

# Movie Title Rating Overall Add
1. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
2. The Thin Red Line 4.0/4 2.9/4
3. Full Metal Jacket 4.0/4 3.2/4
4. Rome, Open City ( Roma, città aperta ) 4.0/4 2.8/4
5. Grand Illusion ( grande illusion, La ) 4.0/4 3.0/4
6. Paths of Glory 3.5/4 3.3/4
7. Battle of Algiers,The ( Battaglia di Algeri, La ) 4.0/4 3.2/4
8. Burmese Harp, The ( Biruma no tategoto ) 4.0/4 2.8/4
9. The Bridge on the River Kwai 4.0/4 3.2/4
10. Gallipoli 4.0/4 3.0/4
11. Army of Shadows ( armée des ombres, L' ) 3.5/4 3.0/4
12. Fires on the Plain ( Nobi ) 3.5/4 2.8/4
13. Battle for Haditha 4.0/4 2.8/4
14. Das Boot 3.5/4 3.1/4
15. Casualties of War 3.5/4 2.7/4
16. Born on the Fourth of July 3.5/4 2.8/4
17. Redacted 4.0/4 2.6/4
18. Rescue Dawn 3.5/4 2.8/4
19. Civil War 3.5/4 2.8/4
20. Black Hawk Down 3.0/4 3.0/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name