Top Horror Movie List by Protozoid

Top Horror

# Movie Title Rating Overall Add
1. Nosferatu the Vampyre ( Nosferatu: Phantom der Nacht ) 4.0/4 3.0/4
2. Nosferatu the Vampire ( Nosferatu, eine Symphonie des Grauens ) 4.0/4 3.1/4
3. The Shining (1980) 4.0/4 3.3/4
4. Don't Look Now 4.0/4 3.0/4
5. Freaks (1932) 4.0/4 3.1/4
6. Vampyr - Der Traum des Allan Grey 4.0/4 2.9/4
7. The Devils (1971) 4.0/4 2.9/4
8. Psycho (1960) 4.0/4 3.3/4
9. Rosemary's Baby 4.0/4 3.0/4
10. The Birds (1963) 4.0/4 3.1/4
11. The Wicker Man (1975) 3.5/4 2.9/4
12. Invasion of the Body Snatchers (1956) 3.5/4 3.0/4
13. Antichrist (2009) 4.0/4 2.4/4
14. The Exorcist (1973) 3.5/4 3.1/4
15. Possession (1983) 3.5/4 2.6/4
16. Invasion of the Body Snatchers (1978) 3.5/4 2.7/4
17. Dracula (1992) 3.5/4 2.9/4
18. Mary Shelley's Frankenstein 3.0/4 2.4/4
19. The Thing (1982) 3.5/4 3.2/4
20. Alien 3.5/4 3.3/4
21. Suspiria (1977) 3.5/4 2.9/4
22. Island of Lost Souls (1932) 3.0/4 2.8/4
23. Night of the Living Dead (1968) 3.5/4 3.1/4
24. Shadow of the Vampire 3.5/4 2.8/4
25. An American Werewolf in London 3.5/4 2.9/4
26. Devil's Backbone, The ( espinazo del diablo, El ) 3.0/4 3.0/4
27. Jaws 3.5/4 3.2/4
28. Deep Red ( Profondo rosso ) 3.5/4 2.9/4
29. The Brood 3.0/4 2.7/4
30. Dawn of the Dead (1979) 3.5/4 3.1/4
31. Cronos 3.0/4 2.6/4
32. The Ninth Gate 3.5/4 2.5/4
33. Host, The ( Gwoemul ) 3.5/4 2.9/4
34. The Hunger (1983) 3.0/4 2.4/4
35. Carrie (1976) 3.5/4 3.0/4
36. The Others (2001) 3.5/4 2.8/4
37. The Cabin in the Woods 3.5/4 2.9/4
38. Kill List 3.5/4 2.5/4
39. Night of the Demon ( Curse of the Demon ) 3.0/4 2.7/4
40. Iron Rose, The ( rose de fer, La ) 3.5/4 2.3/4
41. Mimic (1997) 3.0/4 2.3/4
42. Witchfinder General ( Conqueror Worm, The ) 3.0/4 2.7/4
43. In the Mouth of Madness 3.0/4 2.8/4
44. Tenebrae 3.0/4 2.8/4
45. The Haunting (1963) 3.0/4 3.0/4
46. Prince of Darkness 3.0/4 2.4/4
47. The Masque of the Red Death 3.0/4 2.8/4
48. Inferno (1980) 3.0/4 2.5/4
49. Halloween (1978) 3.0/4 3.2/4
50. The Texas Chainsaw Massacre (1974) 3.5/4 2.9/4

Recent Comments

Josh C
Josh C
Producer

Josh C - wrote on 09/18/07 at 11:48 PM CT

Top Horror List comment

Nice list, I will have to check out Suspiria and Videodrome.

Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name