Best of 2000
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Werckmeister Harmonies ( Werckmeister harmóniák ) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 2. | In the Mood for Love ( Fa yeung nin wa ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Before Night Falls | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 4. | Dancer in the Dark (2000) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Gladiator (2000) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Bamboozled (2000) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 7. | American Psycho | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Traffic (2000) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 9. | Dark Days | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 10. | Battle Royale ( Batoru rowaiaru ) | 3.0/4 | 3.0/4 |



