Top Thriller
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | M (1933) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Vertigo (1958) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 3. | Rear Window | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | The Third Man | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Touch of Evil | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Night of the Hunter | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 7. | High and Low ( Tengoku to jigoku ) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 8. | Blow-Up | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Straw Dogs (1971) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 10. | Seconds | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Sorcerer (1977) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 12. | Wages of Fear, The ( salaire de la peur, Le ) (1953) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 13. | The Manchurian Candidate (1962) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 14. | Lost Highway | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | No Country for Old Men | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | The Counselor | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 17. | Body Double | 3.5/4 | 2.5/4 |



