Top Crime Movie List by Protozoid

Top Crime

# Movie Title Rating Overall Add
1. Rashômon 4.0/4 3.3/4
2. A Clockwork Orange 4.0/4 3.1/4
3. M (1933) 4.0/4 3.3/4
4. Touch of Evil 4.0/4 3.1/4
5. Pickpocket (1963) 4.0/4 2.9/4
6. The Thin Blue Line 4.0/4 3.1/4
7. High and Low ( Tengoku to jigoku ) 4.0/4 3.2/4
8. Badlands (1973) 4.0/4 3.1/4
9. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
10. The Roaring Twenties 3.0/4 2.9/4
11. Once Upon a Time in America 3.5/4 3.2/4
12. Bonnie and Clyde 3.5/4 3.2/4
13. The Godfather 4.0/4 3.5/4
14. Dog Day Afternoon 3.5/4 3.2/4
15. In Cold Blood 3.5/4 2.9/4
16. City of God ( Cidade de Deus ) 3.5/4 3.3/4
17. Thieves Like Us 3.5/4 2.7/4
18. Bad Lieutenant 4.0/4 2.8/4
19. Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans 4.0/4 2.6/4
20. Fargo (1996) 4.0/4 3.2/4
21. Casino 4.0/4 3.2/4
22. Stray Dog ( Nora inu ) 3.5/4 2.9/4
23. Traffic (2000) 3.5/4 3.0/4
24. The Killing (1956) 3.0/4 3.2/4
25. Narc (2002) 3.0/4 2.7/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name