Top Drama Movie List by JDUB

Top Drama

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Shawshank Redemption 4.0/4 3.5/4
2. The Godfather 3.5/4 3.5/4
3. Pulp Fiction 2.5/4 3.4/4
4. Fight Club 3.0/4 3.3/4
5. Raiders of the Lost Ark 2.5/4 3.3/4
6. Star Wars: Episode IV - A New Hope 2.5/4 3.3/4
7. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 2.5/4 3.4/4
8. Lord of the Rings: The Return of the King 3.0/4 3.4/4
9. The Godfather: Part II 3.5/4 3.4/4
10. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.0/4 3.3/4
11. Schindler's List 3.0/4 3.4/4
12. The Matrix 3.5/4 3.2/4
13. Goodfellas 4.0/4 3.4/4
14. Rear Window 2.0/4 3.3/4
15. Se7en 3.5/4 3.3/4
16. One Flew Over the Cuckoo's Nest 2.5/4 3.4/4
17. Braveheart (1995) 4.0/4 3.2/4
18. The Silence of the Lambs 2.5/4 3.4/4
19. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.0/4 3.1/4
20. The Departed 2.5/4 3.3/4
21. American Beauty 2.5/4 3.1/4
22. Forrest Gump 3.0/4 3.3/4
23. Lord of the Rings: The Two Towers 2.5/4 3.3/4
24. No Country for Old Men 3.0/4 3.2/4
25. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name