Top Drama
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lawrence of Arabia | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | To Kill a Mockingbird | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Cool Hand Luke | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 4. | The Treasure of the Sierra Madre | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 6. | Gone with the Wind | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 7. | It's a Wonderful Life | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 8. | The Green Mile | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | The Shawshank Redemption | 3.0/4 | 3.5/4 | |
| 10. | Ben-Hur (1959) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 11. | What Ever Happened to Baby Jane? | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Forrest Gump | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | 12 Angry Men (1957) | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 14. | Gran Torino | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 15. | All About Eve | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 16. | Sunset Boulevard | 2.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | The Sixth Sense | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Roots (1977) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 19. | A Few Good Men | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 20. | In the Heat of the Night | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 21. | The Elephant Man | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 22. | The Night of the Hunter | 2.0/4 | 3.3/4 | |
| 23. | Rope | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 24. | Birdman of Alcatraz | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 25. | Frankenstein (1931) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 26. | Titanic (1997) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 27. | The Bedford Incident | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 28. | Fail-Safe (1964) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 29. | Grand Prix | N/A | 2.1/4 | |
| 30. | Le Mans | N/A | 2.9/4 |



