My Wish List by Scott

My Wish List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Apocalypse Now 4.0/4 3.3/4
2. Mulholland Drive 4.0/4 3.0/4
3. Secret of the Grain, The ( graine et le mulet, La ) 4.0/4 2.9/4
4. Scent of a Woman (1992) 4.0/4 2.9/4
5. Deconstructing Harry 3.0/4 2.7/4
6. Y Tu Mama Tambien ( And Your Mother Too ) 4.0/4 3.0/4
7. Twin Peaks: Fire Walk With Me 3.0/4 2.7/4
8. Postman, The ( postino, Il ) 4.0/4 2.8/4
9. The Wife (1996) 3.0/4 3.0/4
10. La Femme Nikita 3.5/4 2.8/4
11. Certified Copy ( Copie conforme ) 4.0/4 2.9/4
12. Blue Velvet 4.0/4 3.0/4
13. When We Leave ( Fremde, Die ) 3.0/4 2.4/4
14. Sex and Lucia ( Lucía y el sexo ) 3.0/4 2.7/4
15. Hachi: A Dog's Tale ( Hachiko: A Dog's Story ) 3.0/4 3.1/4
16. Frida (2002) 4.0/4 2.8/4
17. Nathalie... 3.0/4 2.7/4
18. Crash (2005) 4.0/4 2.9/4
19. Julia (2009) 3.0/4 2.8/4
20. Exterminating Angels, The ( anges exterminateurs, Les ) 4.0/4 2.5/4
21. Jess + Moss 3.5/4 1.9/4
22. Adrift ( Deriva, À ) 3.0/4 3.0/4
23. The Sensation of Sight 3.5/4 3.3/4
24. The Tree 2.5/4 2.7/4
25. Bound 3.0/4 2.7/4
26. The Dreamers (2004) 3.0/4 2.8/4
27. Bread and Tulips ( Pane e tulipani ) 3.0/4 2.7/4
28. Cherry Blossoms ( Kirschblüten - Hanami ) 3.0/4 2.5/4
29. In Search of a Midnight Kiss 3.0/4 2.6/4
30. Broken English (2007) 2.0/4 2.5/4
31. Sorry, Haters 3.0/4 2.3/4
32. Arranged 3.5/4 3.0/4
33. Colombiana 3.0/4 2.7/4
34. For Colored Girls 3.5/4 2.6/4
35. Irreversible 3.0/4 2.6/4
36. Under the Tuscan Sun 2.0/4 2.7/4
37. The Business of Strangers 3.5/4 2.3/4
38. The Yellow Handkerchief 3.5/4 2.7/4
39. Carnage (2011) 2.5/4 2.5/4
40. Downloading Nancy 3.0/4 2.6/4
41. The Human Contract 3.0/4 2.6/4
42. Dreamlife of Angels, The ( vie rêvée des anges, La ) 3.0/4 2.8/4
43. Home Room 2.0/4 2.3/4
44. Melancholia (2011) 2.5/4 2.6/4
45. Eyes Wide Shut 2.5/4 2.6/4
46. Hysterical Blindness 3.0/4 2.6/4
47. Life as a House 4.0/4 2.5/4
48. Antichrist (2009) 4.0/4 2.4/4
49. Daniel and Ana 4.0/4 2.9/4
50. Out of Africa 4.0/4 2.8/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name