Top Movie List by mpol

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. West Side Story (1961) 4.0/4 3.0/4
2. Jaws 3.0/4 3.2/4
3. Midnight Cowboy 3.5/4 3.0/4
4. Easy Rider 3.0/4 2.9/4
5. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.5/4 3.2/4
6. The Sound of Music 3.0/4 3.1/4
7. The Wizard of Oz (1939) 3.0/4 3.2/4
8. Modern Times 4.0/4 3.3/4
9. The Great Dictator 4.0/4 3.3/4
10. Gimme Shelter (1970) 4.0/4 2.9/4
11. Grizzly Man 4.0/4 3.1/4
12. 2001: A Space Odyssey 4.0/4 3.1/4
13. Georgy Girl (1966) 3.0/4 2.6/4
14. Two of Us, The ( vieil homme et l'enfant, Le ) 4.0/4 2.6/4
15. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
16. Tomorrow Never Dies 3.5/4 2.7/4
17. You Only Live Twice 3.5/4 2.8/4
18. The Graduate 3.5/4 3.2/4
19. Sunset Boulevard 3.5/4 3.3/4
20. Lawrence of Arabia 3.5/4 3.3/4
21. Dirty Harry 3.5/4 3.1/4
22. Zodiac (2007) 3.0/4 2.9/4
23. One Day in September 4.0/4 2.8/4
24. Munich 4.0/4 3.0/4
25. Hair 3.5/4 2.7/4
26. On the Waterfront 3.5/4 3.3/4
27. Live and Let Die 3.0/4 2.7/4
28. Casino Royale (1967) 3.0/4 2.2/4
29. The China Syndrome 4.0/4 2.9/4
30. Born on the Fourth of July 4.0/4 2.8/4
31. Bobby 3.0/4 2.6/4
32. Platoon 3.0/4 3.2/4
33. JFK 3.5/4 3.0/4
34. Little Big Man (1970) 3.0/4 3.0/4
35. Klute 3.0/4 2.9/4
36. Missing (1982) 4.0/4 2.9/4
37. Defiance (2008) 3.0/4 2.9/4
38. Gran Torino 3.5/4 3.2/4
39. Goldfinger 3.0/4 3.1/4
40. Thunderball 3.0/4 2.8/4
41. The Incredible Journey 3.0/4 2.8/4
42. The Sword in the Stone 3.5/4 2.9/4
43. The Misadventures of Merlin Jones 3.0/4 2.7/4
44. The Monster That Challenged the World 3.5/4 2.6/4
45. Mary Poppins 2.5/4 3.0/4
46. The Birds (1963) 3.0/4 3.1/4
47. The Endless Summer 3.5/4 2.7/4
48. The Killing Fields 4.0/4 3.0/4
49. Rocky (1976) 4.0/4 3.2/4
50. North Dallas Forty 4.0/4 2.8/4
51. State of Siege ( État de siège ) 3.5/4 3.2/4
52. Z (1969) 3.0/4 3.1/4
53. Good Will Hunting 3.0/4 3.2/4
54. Southie 3.0/4 2.7/4
55. The Greening of Southie 3.5/4 2.4/4
56. Old Yeller 3.0/4 2.8/4
57. Seventh Seal, The ( Det Sjunde inseglet ) 3.5/4 3.2/4
58. Alexander Nevsky ( Aleksandr Nevskiy ) 3.5/4 2.9/4
59. Fantasia 4.0/4 3.0/4
60. Fantasia 2000 3.0/4 2.8/4
61. Dumbo (1941) 3.5/4 2.9/4
62. Pinocchio (1940) 3.0/4 3.0/4
63. The Nightmare Before Christmas 3.5/4 3.1/4
64. Serpico 4.0/4 3.0/4
65. King of the Gypsies 4.0/4 2.9/4
66. Dog Day Afternoon 3.5/4 3.2/4
67. Saturday Night Fever N/A 2.8/4
68. Some Like It Hot (1959) 3.0/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name