Best Bad Guy movies
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Night of the Hunter | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Professional, The ( Léon ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | The Usual Suspects | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | Dracula (1992) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Dracula (1979) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Let's Kill Uncle, Before Uncle Kills Us | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 7. | Primal Fear | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 8. | In the Line of Fire | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Angel Heart | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 10. | Devil's Advocate (1997) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 11. | City of God ( Cidade de Deus ) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 12. | No Country for Old Men | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 13. | Thor | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | The Avengers (2012) | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | The Karate Kid (1984) | 3.5/4 | 2.9/4 |



