Top Sci-Fi
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Alien | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Aliens | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 3. | ET: The Extra-Terrestrial | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Fahrenheit 451 (1966) | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | The Terminator | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Time Machine (1960) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Catch-22 | N/A | 2.7/4 | |
| 8. | Slaughterhouse-Five | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 9. | Mad Max | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Rise of the Planet of the Apes | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 11. | Serenity (2005) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | The Fifth Element | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 13. | Enemy Mine | N/A | 2.7/4 | |
| 14. | The Andromeda Strain | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Avatar | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 16. | Inception | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 17. | Star Wars: Episode IV - A New Hope | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 18. | RoboCop (1987) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 19. | The Blob (1958) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 20. | The Thing (1982) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 21. | Minority Report | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 22. | Predator (1987) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 23. | The Matrix | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 24. | The Martian Chronicles | N/A | 2.0/4 | |
| 25. | TRON: Legacy | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 26. | Children of Men | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 27. | District 9 | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 28. | Soylent Green | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 29. | Source Code | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 30. | Moon | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 31. | 2001: A Space Odyssey | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 32. | Tron | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 33. | The Thing (2011) | N/A | 2.5/4 |



