Humans Are the True Monsters
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | An American Crime | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Jonestown: The Life and Death of Peoples Temple | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 3. | Sybil | N/A | 2.9/4 | |
| 4. | Rosewood | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 5. | Mississippi Burning | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Divide | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 7. | The Green Mile | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 8. | The Pianist | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Precious: Based on the Novel Push by Sapphire | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Sleepers (1996) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Radio Flyer | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | A Simple Plan | N/A | 2.7/4 | |
| 13. | Dogville | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | North Country | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 15. | Fargo (1996) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 16. | Sophie's Choice | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 17. | Boys Don't Cry | N/A | 2.9/4 | |
| 18. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 19. | A Clockwork Orange | 3.0/4 | 3.1/4 |



