Watched by Nina

Watched

# Movie Title Rating Overall Add
1. Slumdog Millionaire 3.5/4 3.1/4
2. Little Miss Sunshine 3.5/4 3.1/4
3. Monty Python and the Holy Grail 3.0/4 3.2/4
4. Mean Girls (2004) 4.0/4 2.7/4
5. Sleepy Hollow 3.0/4 2.8/4
6. To Kill a Mockingbird 3.5/4 3.3/4
7. Edward Scissorhands 3.0/4 3.1/4
8. Corpse Bride 3.5/4 2.8/4
9. Blades of Glory 3.0/4 2.4/4
10. Hard Candy 3.5/4 2.9/4
11. Iron Man (2008) 3.0/4 3.1/4
12. Iron Man 2 2.5/4 2.8/4
13. Wall-E 3.0/4 3.2/4
14. The Boondock Saints 3.0/4 2.9/4
15. Dark Shadows 2.0/4 2.4/4
16. Snow White and the Huntsman 1.5/4 2.6/4
17. The Count of Monte Cristo (2002) 3.5/4 2.9/4
18. In Bruges 4.0/4 3.1/4
19. Stardust (2007) 3.5/4 2.9/4
20. Romeo + Juliet (1996) 2.0/4 2.7/4
21. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.0/4 2.9/4
22. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.0/4 3.1/4
23. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.5/4 3.2/4
24. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0/4 3.0/4
25. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.5/4 3.0/4
26. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.0/4 3.0/4
27. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.0/4 3.1/4
28. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 4.0/4 3.0/4
29. 17 Again 2.5/4 2.5/4
30. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 3.0/4 2.7/4
31. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 3.0/4 2.8/4
32. The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader 2.5/4 2.7/4
33. Dorian Gray 2.5/4 2.3/4
34. West Side Story (1961) 3.0/4 3.0/4
35. Hairspray (2007) 3.0/4 2.6/4
36. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 3.0/4 2.9/4
37. The Princess Bride 4.0/4 3.2/4
38. Up (2009) 3.0/4 3.3/4
39. Spider-Man 3.0/4 2.9/4
40. Spider-Man 2 2.5/4 2.9/4
41. Spider-Man 3 2.5/4 2.5/4
42. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
43. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.0/4 2.8/4
44. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2.5/4 2.7/4
45. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 2.0/4 2.7/4
46. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
47. Crash (2005) 3.5/4 2.9/4
48. The Butterfly Effect (2004) 3.0/4 2.7/4
49. The Last Airbender 1.0/4 1.7/4
50. Eragon 2.0/4 1.8/4
51. Into the Wild 2.5/4 3.1/4
52. The Hunger Games 3.0/4 2.9/4
53. The Thief Lord 2.5/4 2.4/4
54. Fight Club 3.0/4 3.3/4
55. Prometheus (2012) 2.0/4 2.8/4
56. Rise of the Planet of the Apes 2.5/4 3.0/4
57. The Girl with the Dragon Tattoo (2011) 3.0/4 3.0/4
58. Crazy, Stupid, Love. 2.5/4 2.9/4
59. Inception 3.0/4 3.3/4
60. Tangled (2010) 3.5/4 3.1/4
61. Scott Pilgrim vs. The World 2.5/4 2.9/4
62. Easy A 3.0/4 2.9/4
63. She's the Man 3.0/4 2.6/4
64. District 9 3.0/4 3.0/4
65. Juno 3.0/4 2.9/4
66. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4
67. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 3.0/4 3.2/4
68. The Dark Knight Rises 3.0/4 3.4/4
69. Mirror Mirror 2.5/4 2.1/4
70. The Bourne Legacy 2.0/4 2.7/4
71. Oz the Great and Powerful 2.5/4 2.5/4
72. Down by Law N/A 2.9/4
73. Man of Steel 2.0/4 2.7/4
74. The Great Gatsby (2013) 3.5/4 2.7/4
75. Gangster Squad 3.0/4 2.5/4
76. Django Unchained 3.5/4 3.3/4
77. Argo 3.0/4 3.1/4
78. The Perks of Being a Wallflower 3.5/4 3.2/4
79. Silver Linings Playbook 3.0/4 3.1/4
80. Moonrise Kingdom 3.5/4 3.2/4
81. Cloud Atlas 2.5/4 2.9/4
82. Pulp Fiction 3.5/4 3.4/4
83. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
84. The Matrix 3.0/4 3.2/4
85. Schindler's List 3.0/4 3.4/4
86. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
87. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
88. Psycho (1960) 3.5/4 3.3/4
89. Batman Begins 3.0/4 3.1/4
90. Eternal Sunshine of the Spotless Mind 3.5/4 3.1/4
91. Finding Nemo 3.5/4 3.2/4
92. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
93. The Wizard of Oz (1939) 3.0/4 3.2/4
94. Avatar 2.5/4 3.0/4
95. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.0/4 3.3/4
96. Blade Runner 3.0/4 3.2/4
97. It's a Wonderful Life 3.5/4 3.3/4
98. The Big Lebowski 3.0/4 3.1/4
99. Ferris Bueller's Day Off 4.0/4 3.1/4
100. Beauty and the Beast (1991) 3.5/4 3.2/4
101. Shrek 3.5/4 3.1/4
102. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 3.5/4 3.2/4
103. Princess Mononoke ( Mononoke-hime ) 3.0/4 3.2/4
104. Titanic (1997) 3.5/4 3.0/4
105. The Nightmare Before Christmas 3.5/4 3.1/4
106. ET: The Extra-Terrestrial 3.0/4 3.1/4
107. Brick (2006) 3.0/4 2.9/4
108. Les Misérables (2012) N/A 3.0/4
109. Brave (2012) 2.0/4 2.9/4
110. Snowpiercer 3.0/4 2.9/4
111. Jurassic World 3.0/4 2.7/4
112. Divergent 3.0/4 2.7/4
113. Insurgent 2.5/4 2.4/4
114. The Hunger Games: Catching Fire 2.5/4 3.0/4
115. The Hunger Games: Mockingjay Part 1 2.0/4 2.7/4
116. The Book of Life (2014) 4.0/4 2.8/4
117. The Other Boleyn Girl 3.5/4 2.5/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name