Action Movies I Own
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | 2 Fast 2 Furious | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 2. | 16 Blocks | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 3. | 300 | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | 2012 | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 5. | Air Force One | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Angels & Demons | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Armageddon | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Assault on Precinct 13 (2005) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 9. | Bangkok Dangerous (2008) | 3.0/4 | 1.9/4 | |
| 10. | Battle: Los Angeles | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 11. | Black Death | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Blade (1998) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Blade II | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 14. | Blade: Trinity | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 15. | Blitz (2011) | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 16. | Blood Diamond | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 17. | Body of Lies | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 18. | Broken Arrow (1996) | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 19. | Bullet Boy | 1.0/4 | 2.0/4 | |
| 20. | Casino Royale (2006) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 21. | Chronicle (2012) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 22. | Collateral Damage | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 23. | Con Air | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 24. | Conan the Barbarian (2011) | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 25. | Cowboys and Angels | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 26. | Cradle 2 the Grave | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 27. | Crank | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 28. | Crank: High Voltage | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 29. | Damage (2010) | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 30. | Death Race | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 31. | Death Race 2 | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 32. | Deja Vu (2006) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 33. | Die Hard | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 34. | Die Hard 2: Die Harder | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 35. | Die Hard: With a Vengeance | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 36. | Live Free or Die Hard | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 37. | Double Team | 2.0/4 | 1.5/4 | |
| 38. | Drive Angry | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 39. | Eagle Eye | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 40. | Elephant White | N/A | 2.4/4 | |
| 41. | End of Days | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 42. | Exit Wounds | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 43. | The Fast and the Furious (2001) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 44. | The Fast and the Furious: Tokyo Drift | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 45. | Fast & Furious 6 | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 46. | Fight Club | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 47. | From Paris with Love | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 48. | G.I. Joe: The Rise of Cobra | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 49. | Ghost Rider (2007) | 2.5/4 | 1.9/4 | |
| 50. | Ghost Rider: Spirit of Vengeance | 2.0/4 | 2.0/4 | |
| 51. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 52. | Godzilla (1998) | 2.5/4 | 1.9/4 | |
| 53. | Half Past Dead | 1.5/4 | 1.5/4 | |
| 54. | Hancock | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 55. | Harry Brown | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 56. | Heat (1995) | 2.0/4 | 3.2/4 | |
| 57. | Hitman (2007) | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 58. | I Am Number Four | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 59. | Inception | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 60. | Inglorious Bastards ( Quel maledetto treno blindato ) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 61. | Ink (2009) | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 62. | Iron Sky | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 63. | Die Another Day | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 64. | From Russia with Love | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 65. | Goldeneye | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 66. | Quantum of Solace | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 67. | The World is Not Enough | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 68. | Tomorrow Never Dies | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 69. | Jonah Hex | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 70. | Jumper | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 71. | Killer Elite (2011) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 72. | Killshot | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 73. | Knight and Day | 2.0/4 | 2.5/4 | |
| 74. | Knowing | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 75. | Law Abiding Citizen | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 76. | Lord of War | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 77. | Machete | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 78. | Man on Fire (2004) | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 79. | Max Payne | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 80. | Mean Machine | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 81. | Mission: Impossible | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 82. | Mission: Impossible - Ghost Protocol | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 83. | Mission: Impossible II | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 84. | Mission: Impossible III | 1.5/4 | 2.7/4 | |
| 85. | Mr. and Mrs. Smith (2005) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 86. | Mutants (2009) | 1.5/4 | 1.8/4 | |
| 87. | Never Back Down | 1.5/4 | 2.5/4 | |
| 88. | Next | 2.5/4 | 2.2/4 | |
| 89. | Outlaw (2007) | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 90. | Paycheck | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 91. | Planet Terror | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 92. | Poseidon | 2.0/4 | 2.1/4 | |
| 93. | Predators (2010) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 94. | Priest (2011) | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 95. | Pulp Fiction | 3.0/4 | 3.4/4 | |
| 96. | Punisher: War Zone | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 97. | Push | 1.0/4 | 2.3/4 | |
| 98. | Queen of the Damned | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 99. | Rambo | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 100. | Rambo III | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 101. | Rambo: First Blood | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 102. | Rambo: First Blood Part 2 | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 103. | Real Steel | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 104. | Red (2008) | 1.5/4 | 2.8/4 | |
| 105. | Reign of Fire | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 106. | Robin Hood (2010) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 107. | Romeo Must Die | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 108. | War (2007) | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 109. | S.W.A.T. | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 110. | Safe House (2012) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 111. | Salt (2010) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 112. | Shoot 'Em Up | 1.5/4 | 2.6/4 | |
| 113. | Shooter (2007) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 114. | Sin City | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 115. | Sky Captain and the World of Tomorrow | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 116. | Sniper 3 | 1.5/4 | 1.7/4 | |
| 117. | Source Code | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 118. | Speed (1994) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 119. | Stealth (2005) | 3.0/4 | 1.9/4 | |
| 120. | Street Kings | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 121. | Sucker Punch | 0.5/4 | 2.3/4 | |
| 122. | Surrogate (2009) | 1.0/4 | 1.8/4 | |
| 123. | Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 124. | Swordfish | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 125. | Taken (2009) | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 126. | The Terminator | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 127. | Terminator 2: Judgement Day | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 128. | Terminator 3: Rise of the Machines | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 129. | Terminator Salvation | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 130. | The Andromeda Strain | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 131. | The A-Team | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 132. | The Bourne Identity (2002) | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 133. | The Bourne Supremacy | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 134. | The Bourne Ultimatum | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 135. | The Core | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 136. | The Day After Tomorrow | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 137. | The Expendables | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 138. | The International | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 139. | The Kingdom (2007) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 140. | The Land That Time Forgot | 0.5/4 | 1.8/4 | |
| 141. | The Mechanic (2011) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 142. | The Peacekeeper | N/A | 2.8/4 | |
| 143. | The Running Man (1987) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 144. | The Siege (1998) | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 145. | The Taking of Pelham 1 2 3 (2009) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 146. | The Transporter | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 147. | Thick as Thieves | 1.5/4 | 2.1/4 | |
| 148. | Training Day | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 149. | Traitor (2008) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 150. | The Transporter 2 | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 151. | Transporter 3 | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 152. | Troy | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 153. | U.S. Marshals | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 154. | Universal Soldier: Regeneration | 1.5/4 | 2.4/4 | |
| 155. | Untraceable | 1.5/4 | 2.3/4 | |
| 156. | V for Vendetta | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 157. | Wanted (2008) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 158. | Watchmen | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 159. | Water for Elephants | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 160. | What Becomes of the Broken Hearted? | 2.0/4 | 1.8/4 | |
| 161. | xXx | 2.0/4 | 2.2/4 | |
| 162. | xXx: State of the Union | 1.0/4 | 1.6/4 | |
| 163. | The Peacemaker (1997) | 3.0/4 | 2.3/4 |



