Adventure & Fantasy by Joshua

Adventure & Fantasy

# Movie Title Rating Overall Add
1. 10,000 B.C. 2.5/4 1.7/4
2. 2012 4.0/4 2.5/4
3. Agora 3.5/4 2.9/4
4. Alexander (2004) 2.5/4 1.8/4
5. Alice in Wonderland (2010) 4.0/4 2.6/4
6. Allan Quatermain and the Lost City of Gold 2.5/4 2.1/4
7. Avatar 3.5/4 3.0/4
8. Bedtime Stories 2.5/4 2.5/4
9. The Brothers Grimm 3.0/4 2.4/4
10. Centurion 2.0/4 2.4/4
11. City of Ember 3.5/4 2.6/4
12. Clash of the Titans (2010) 2.5/4 2.4/4
13. Constantine 3.5/4 2.6/4
14. Daredevil 2.5/4 2.2/4
15. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 3.5/4 3.0/4
16. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 3.0/4 3.1/4
17. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.5/4 3.0/4
18. Harry Potter and the Half-Blood Prince 3.0/4 3.0/4
19. Harry Potter and the Goblet of Fire 3.0/4 3.0/4
20. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
21. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 3.0/4 3.1/4
22. Harry Potter and the Chamber of Secrets 3.0/4 2.9/4
23. Hellboy (2004) 2.5/4 2.7/4
24. Hellboy II: The Golden Army 3.0/4 2.7/4
25. I Am Legend 3.0/4 2.8/4
26. Immortals (2011) 2.5/4 2.5/4
27. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 4.0/4 2.4/4
28. Indiana Jones and the Last Crusade 3.5/4 3.2/4
29. Indiana Jones and the Temple of Doom 2.0/4 3.0/4
30. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
31. John Carter 3.0/4 2.6/4
32. Journey 2: The Mysterious Island 3.5/4 2.5/4
33. Journey to the Center of the Earth (2008) 3.5/4 2.3/4
34. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
35. Lost World: Jurassic Park 3.0/4 2.5/4
36. Jurassic Park 3 3.0/4 2.3/4
37. King Arthur 3.0/4 2.5/4
38. King Kong (2005) 4.0/4 2.7/4
39. Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole 3.5/4 2.8/4
40. Legion (2010) 2.5/4 2.3/4
41. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
42. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
43. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
44. Master and Commander: The Far Side of the World 3.5/4 2.7/4
45. Merlin 2.5/4 2.7/4
46. Pan's Labyrinth ( laberinto del fauno, El ) 3.0/4 3.2/4
47. Pathfinder (2007) 2.0/4 1.8/4
48. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
49. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 4.0/4 2.8/4
50. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 4.0/4 2.7/4
51. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 4.0/4 2.7/4
52. Prince of Persia: The Sands of Time 2.0/4 2.6/4
53. Sahara (2005) 3.0/4 2.3/4
54. Season of the Witch (2011) 2.5/4 2.3/4
55. Sherlock Holmes (2009) 3.5/4 2.9/4
56. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 4.0/4 2.9/4
57. Solomon Kane 1.5/4 2.5/4
58. Stardust (2007) 3.0/4 2.9/4
59. Super 8 3.0/4 2.8/4
60. The Adventures of Tintin 4.0/4 2.8/4
61. The Book of Eli 3.5/4 2.8/4
62. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 3.0/4 2.8/4
63. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 3.5/4 2.7/4
64. The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader 4.0/4 2.7/4
65. The Da Vinci Code 3.0/4 2.4/4
66. The Golden Compass 4.0/4 2.3/4
67. The Hunger Games 2.5/4 2.9/4
68. The Imaginarium of Doctor Parnassus 3.0/4 2.5/4
69. The Last Airbender 2.5/4 1.7/4
70. The Last Legion 2.0/4 2.0/4
71. The League of Extraordinary Gentlemen 3.0/4 2.0/4
72. The Librarian: Quest for the Spear 3.0/4 2.5/4
73. The Librarian: The Curse of the Judas Chalice 3.0/4 2.3/4
74. The Mummy Returns 3.0/4 2.5/4
75. The Mummy (1999) 3.5/4 2.7/4
76. The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2.5/4 2.0/4
77. The Scorpion King (2002) 2.0/4 2.1/4
78. The Sorcerer's Apprentice 2.5/4 2.5/4
79. The Three Musketeers (2011) 2.5/4 2.4/4
80. The Time Machine (2002) 3.0/4 2.3/4
81. Lara Croft: Tomb Raider: The Cradle of Life 2.5/4 2.2/4
82. Underworld (2003) 3.0/4 2.8/4
83. Van Helsing 3.5/4 2.3/4
84. Waterworld 1.5/4 2.3/4
85. Willow 3.5/4 2.9/4
86. Wrath of the Titans 2.5/4 2.4/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name