1996
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Fargo (1996) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 2. | Sling Blade | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Big Night (1996) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Swingers | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Trainspotting | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Jerry Maguire | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Bottle Rocket (1996) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Kingpin | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Lone Star (1996) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Tin Cup | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 11. | Crash (1996) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 12. | Basquiat | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Citizen Ruth | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 14. | The Whole Wide World | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 15. | Mars Attacks! | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 16. | Bastard Out of Carolina | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 17. | Beavis and Butt-head Do America | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 18. | Ransom (1996) | 3.0/4 | 2.6/4 |



