1990
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Dances with Wolves | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 3. | Wild at Heart | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | Jacob's Ladder (1990) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Reversal of Fortune | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 6. | Henry: Portrait of a Serial Killer | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Quick Change | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 8. | Tie Me Up! Tie Me Down! ( ¡Átame! ) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 9. | Miami Blues | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 10. | Misery | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Arachnophobia | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 12. | Back to the Future Part III | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Kindergarten Cop | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 14. | Tremors | 3.0/4 | 2.7/4 |



