Top Romance and/or Romantic Comedy
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Don Juan de Marco | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 2. | Legends of the Fall | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 3. | The Notebook (2004) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Pride and Prejudice (2005) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Notting Hill | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 6. | Pretty in Pink | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 7. | Valley Girl (1983) | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 8. | Dirty Dancing | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 9. | When Harry Met Sally... | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Ghost (1990) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Wild Hearts Can't Be Broken | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 12. | Untamed Heart | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 13. | When a Man Loves a Woman | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Circle of Friends | 3.5/4 | 2.2/4 | |
| 15. | Bed of Roses (1996) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 16. | Sleepless in Seattle | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 17. | The Other Sister | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 18. | How to Lose a Guy in 10 Days | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 19. | Somewhere in Time | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 20. | The Goodbye Girl (1977) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 21. | Seems Like Old Times | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 22. | Sixteen Candles | 3.5/4 | 2.9/4 |



