Top Movie List by Cal

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole 3.0/4 2.8/4
2. Kung Fu Panda 2 3.5/4 2.9/4
3. The Simpsons Movie 4.0/4 2.7/4
4. Shrek 2 3.0/4 2.8/4
5. Underworld (2003) 3.0/4 2.8/4
6. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 2.5/4 2.8/4
7. Corpse Bride 3.5/4 2.8/4
8. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 3.5/4 2.7/4
9. Cars 3.0/4 2.8/4
10. 101 Dalmatians (1961) 2.5/4 2.9/4
11. Anchorman: The Legend of Ron Burgundy 4.0/4 2.8/4
12. Captain America: The First Avenger 4.0/4 2.8/4
13. Let Me In 3.5/4 2.9/4
14. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 3.5/4 2.7/4
15. The Rocky Horror Picture Show 3.0/4 2.8/4
16. Pineapple Express 3.5/4 2.8/4
17. Wallace & Gromit in The Wrong Trousers 4.0/4 3.1/4
18. Old School 4.0/4 2.8/4
19. RoboCop (1987) 3.5/4 2.9/4
20. Law Abiding Citizen 4.0/4 2.8/4
21. Grindhouse 3.0/4 2.8/4
22. Limitless 4.0/4 2.8/4
23. Knocked Up 4.0/4 2.8/4
24. The Karate Kid (1984) 4.0/4 2.9/4
25. Spaceballs 4.0/4 2.8/4
26. The Thin Red Line 4.0/4 2.9/4
27. South Park: Bigger, Longer & Uncut 4.0/4 2.9/4
28. Watchmen 3.5/4 2.8/4
29. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.5/4 2.8/4
30. The Book of Eli 3.5/4 2.8/4
31. Red (2010) 3.5/4 2.9/4
32. Sleepy Hollow 3.5/4 2.8/4
33. Who Framed Roger Rabbit? 3.5/4 2.9/4
34. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 4.0/4 2.9/4
35. Donnie Brasco 3.5/4 2.9/4
36. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 3.5/4 2.8/4
37. Super 8 3.0/4 2.8/4
38. The Machinist 3.0/4 2.9/4
39. Men in Black (1997) 4.0/4 2.8/4
40. Forgetting Sarah Marshall 3.5/4 2.8/4
41. Megamind 4.0/4 2.9/4
42. Die Hard: With a Vengeance 4.0/4 2.9/4
43. Scott Pilgrim vs. The World 2.0/4 2.9/4
44. The Iron Giant 3.0/4 3.0/4
45. Alice in Wonderland (1951) 4.0/4 2.9/4
46. Minority Report 2.5/4 2.9/4
47. Saw 4.0/4 2.9/4
48. Being John Malkovich 3.5/4 2.9/4
49. The Boy in the Striped Pyjamas 4.0/4 3.0/4
50. Love Actually 3.5/4 2.9/4
51. Stardust (2007) 3.5/4 2.9/4
52. The Transformers (2007) 3.5/4 2.8/4
53. Independence Day (1996) 4.0/4 2.8/4
54. Thor 3.5/4 2.9/4
55. The Curious Case of Benjamin Button 3.5/4 2.9/4
56. I Am Legend 3.5/4 2.8/4
57. Sherlock Holmes (2009) 4.0/4 2.9/4
58. Moulin Rouge (2001) 3.0/4 2.8/4
59. Black Hawk Down 2.5/4 3.0/4
60. Ponyo on the Cliff ( Gake no ue no Ponyo ) 3.5/4 3.1/4
61. The 40 Year-Old Virgin 4.0/4 2.9/4
62. Home Alone 3.0/4 2.9/4
63. Iron Man 2 4.0/4 2.8/4
64. Blow 3.0/4 2.9/4
65. Kung Fu Panda 3.5/4 3.0/4
66. Cast Away (2000) 4.0/4 3.0/4
67. Beetlejuice ( Beetle Juice ) 3.5/4 2.9/4
68. O Brother Where Art Thou 3.0/4 3.0/4
69. True Romance 4.0/4 3.1/4
70. Star Trek II: The Wrath of Khan 4.0/4 3.0/4
71. Batman (1989) 4.0/4 2.9/4
72. The Truman Show 3.5/4 3.0/4
73. The Fifth Element 4.0/4 2.9/4
74. The Hurt Locker 3.5/4 3.1/4
75. Serenity (2005) 3.0/4 3.0/4
76. Airplane! 3.0/4 3.0/4
77. The Crow (1994) 4.0/4 3.0/4
78. Superbad 3.0/4 2.9/4
79. Back to the Future Part II 4.0/4 3.0/4
80. Predator (1987) 3.5/4 3.0/4
81. Lethal Weapon 3.5/4 3.0/4
82. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 3.0/4 3.1/4
83. Hot Fuzz 4.0/4 3.0/4
84. Groundhog Day 4.0/4 3.0/4
85. Downfall ( Untergang, Der ) 3.0/4 3.2/4
86. District 9 3.0/4 3.0/4
87. Rise of the Planet of the Apes 3.0/4 3.0/4
88. Big Fish (2003) 3.0/4 3.0/4
89. Toy Story 2 3.5/4 3.1/4
90. Indiana Jones and the Temple of Doom 4.0/4 3.0/4
91. Kick-Ass 4.0/4 3.0/4
92. 28 Days Later 4.0/4 3.0/4
93. Despicable Me 4.0/4 3.1/4
94. Taken (2009) 4.0/4 3.0/4
95. Blood Diamond 3.0/4 3.1/4
96. This is Spinal Tap 2.5/4 3.1/4
97. X-Men: First Class 3.5/4 3.1/4
98. Casino Royale (2006) 4.0/4 3.1/4
99. Zombieland 4.0/4 3.0/4
100. Ratatouille 3.0/4 3.1/4
101. Howl's Moving Castle ( Hauru no ugoku shiro ) 3.5/4 3.2/4
102. Sin City 4.0/4 3.0/4
103. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
104. The Hangover 4.0/4 3.0/4
105. 300 4.0/4 2.9/4
106. Ghostbusters (1984) 4.0/4 3.1/4
107. The Nightmare Before Christmas 3.0/4 3.1/4
108. Catch Me if You Can 3.5/4 3.1/4
109. Monsters, Inc. 3.5/4 3.2/4
110. L.A. Confidential 3.5/4 3.2/4
111. Snatch 3.5/4 3.1/4
112. How to Train Your Dragon (2010) 4.0/4 3.2/4
113. The Terminator 4.0/4 3.1/4
114. Edward Scissorhands 3.5/4 3.1/4
115. Star Trek 4.0/4 3.1/4
116. Shaun of the Dead 4.0/4 3.1/4
117. Inglourious Basterds (2009) 4.0/4 3.2/4
118. Ferris Bueller's Day Off 3.5/4 3.1/4
119. Gran Torino 4.0/4 3.2/4
120. Iron Man (2008) 4.0/4 3.1/4
121. Avatar 4.0/4 3.0/4
122. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 4.0/4 3.3/4
123. Indiana Jones and the Last Crusade 4.0/4 3.2/4
124. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.5/4 3.1/4
125. Up (2009) 3.5/4 3.3/4
126. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
127. Wall-E 3.5/4 3.2/4
128. Toy Story 3 4.0/4 3.3/4
129. Batman Begins 3.5/4 3.1/4
130. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 4.0/4 3.2/4
131. The Sixth Sense 3.5/4 3.2/4
132. Reservoir Dogs 3.5/4 3.3/4
133. American Beauty 4.0/4 3.1/4
134. Toy Story 4.0/4 3.3/4
135. Terminator 2: Judgement Day 3.5/4 3.2/4
136. Memento 3.5/4 3.2/4
137. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
138. Die Hard 4.0/4 3.3/4
139. Se7en 4.0/4 3.3/4
140. Lord of the Rings: The Two Towers 4.0/4 3.3/4
141. Back to the Future 4.0/4 3.3/4
142. Star Wars: Episode IV - A New Hope 4.0/4 3.3/4
143. Raiders of the Lost Ark 4.0/4 3.3/4
144. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 4.0/4 3.4/4
145. Lord of the Rings: The Return of the King 3.5/4 3.4/4
146. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2.5/4 3.3/4
147. The Matrix 3.0/4 3.2/4
148. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
149. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
150. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
151. The Shawshank Redemption 3.5/4 3.5/4
152. Fight Club 4.0/4 3.3/4
153. Iron Sky 4.0/4 2.2/4
154. The Woman in Black (2012) 3.5/4 2.6/4
155. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
156. 9 4.0/4 2.8/4
157. V for Vendetta 4.0/4 3.0/4
158. Role Models 4.0/4 2.9/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name