movies i saw by liisssaa

movies i saw

# Movie Title Rating Overall Add
1. The Avengers (2012) 4.0/4 3.3/4
2. The Dark Knight Rises 4.0/4 3.4/4
3. Coyote Ugly 3.5/4 2.1/4
4. Ju-On: The Curse 2 2.5/4 2.8/4
5. Scream 3 3.5/4 2.2/4
6. Dude, Where's My Car? 1.5/4 1.9/4
7. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
8. Monsters, Inc. 2.5/4 3.2/4
9. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 4.0/4 3.0/4
10. The Princess Diaries 3.5/4 2.6/4
11. The Mummy Returns 3.0/4 2.5/4
12. Lara Croft: Tomb Raider 4.0/4 2.5/4
13. Session 9 2.0/4 2.6/4
14. Jurassic Park 3 4.0/4 2.3/4
15. Thir13en Ghosts 3.0/4 2.3/4
16. Jeepers Creepers (2001) 3.5/4 2.2/4
17. Spy Kids 2.5/4 2.1/4
18. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
19. Spirited Away ( Sen to Chihiro no kamikakushi ) 3.5/4 3.3/4
20. Spider-Man 2.5/4 2.9/4
21. Harry Potter and the Chamber of Secrets 4.0/4 2.9/4
22. Ice Age 3.5/4 2.9/4
23. The Transporter 3.0/4 2.7/4
24. The Ring (2002) 3.5/4 2.7/4
25. Blade II 3.0/4 2.6/4
26. Reign of Fire 4.0/4 2.4/4
27. The Sum of All Fears 2.5/4 2.4/4
28. Jackass: The Movie 1.0/4 2.3/4
29. Snow Dogs 2.5/4 2.0/4
30. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
31. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 4.0/4 3.1/4
32. Kill Bill: Volume 1 0.5/4 3.0/4
33. 28 Days Later 3.0/4 3.0/4
34. Love Actually 3.5/4 2.9/4
35. The Last Samurai 4.0/4 2.8/4
36. Underworld (2003) 3.5/4 2.8/4
37. The Italian Job (2003) 3.0/4 2.8/4
38. The Matrix Reloaded 3.0/4 2.6/4
39. The Matrix Revolutions 3.5/4 2.5/4
40. Sinbad: Legend of the Seven Seas 3.0/4 2.6/4
41. Bad Boys II 4.0/4 2.5/4
42. Wrong Turn (2003) 2.0/4 2.6/4
43. Ju-On: The Grudge 2 ( Ju-On 4 ) 1.0/4 2.6/4
44. Final Destination 2 1.5/4 2.5/4
45. The Texas Chainsaw Massacre (2003) 3.0/4 2.5/4
46. Bulletproof Monk 2.5/4 2.3/4
47. Freddy vs. Jason 2.5/4 2.3/4
48. Lara Croft: Tomb Raider: The Cradle of Life 3.5/4 2.2/4
49. Hulk 1.0/4 2.1/4
50. Scary Movie 3 2.5/4 2.0/4
51. Shaun of the Dead 3.5/4 3.1/4
52. Kill Bill: Volume 2 0.5/4 3.0/4
53. The Incredibles 2.5/4 3.1/4
54. Million Dollar Baby (2004) 2.5/4 3.1/4
55. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.0/4 3.1/4
56. The Notebook (2004) 4.0/4 3.0/4
57. Spider-Man 2 2.5/4 2.9/4
58. Finding Neverland 4.0/4 2.9/4
59. Saw 1.5/4 2.9/4
60. Shrek 2 4.0/4 2.8/4
61. Inuyasha the Movie 2: The Castle Beyond the Looking Glass ( Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ) 2.0/4 2.9/4
62. Mean Girls (2004) 3.0/4 2.7/4
63. Troy 3.5/4 2.7/4
64. I, Robot 3.5/4 2.7/4
65. Inuyasha the Movie 4: Fire on the Mystic Island ( Inuyasha - Guren no houraijima ) 2.5/4 2.9/4
66. Hellboy (2004) 3.0/4 2.7/4
67. Ju-On: The Grudge 1.0/4 2.8/4
68. Ocean's Twelve 3.0/4 2.5/4
69. The Day After Tomorrow 4.0/4 2.6/4
70. Meet the Fockers 4.0/4 2.5/4
71. King Arthur 4.0/4 2.5/4
72. The Village (2004) 3.0/4 2.4/4
73. Blade: Trinity 3.5/4 2.4/4
74. Van Helsing 4.0/4 2.3/4
75. A Cinderella Story 3.5/4 2.3/4
76. The Grudge (2004) 2.5/4 2.2/4
77. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
78. Harry Potter and the Goblet of Fire 4.0/4 3.0/4
79. Corpse Bride 3.0/4 2.8/4
80. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 4.0/4 2.8/4
81. Memoirs of a Geisha 4.0/4 2.8/4
82. Madagascar 2.5/4 2.7/4
83. Constantine 3.5/4 2.6/4
84. Charlie and the Chocolate Factory 3.0/4 2.6/4
85. The War of the Worlds (2005) 4.0/4 2.6/4
86. Mr. and Mrs. Smith (2005) 4.0/4 2.5/4
87. The Transporter 2 3.5/4 2.4/4
88. Saw II 1.5/4 2.5/4
89. The Legend of Zorro 2.5/4 2.4/4
90. The Brothers Grimm 3.5/4 2.4/4
91. Naruto the Movie 2: Legend of the Stone of Gelel 3.0/4 2.6/4
92. Hide and Seek (2005) 4.0/4 2.2/4
93. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 4.0/4 2.8/4
94. The Descent (2006) 2.5/4 2.9/4
95. Fullmetal Alchemist The Movie: The Conqueror of Shamballa ( Gekijô-ban hagane no renkinjutsushi: Shanbara wo yuku mono ) 3.5/4 3.0/4
96. Bleach: Memories of Nobody 4.0/4 2.9/4
97. Ice Age: The Meltdown 3.5/4 2.7/4
98. Step Up 4.0/4 2.8/4
99. Final Fantasy VII - Advent Children 4.0/4 2.7/4
100. The Hills Have Eyes (2006) 2.5/4 2.6/4
101. Superman Returns 3.0/4 2.5/4
102. Night at the Museum 4.0/4 2.5/4
103. Happy Feet 3.0/4 2.5/4
104. Saw III 2.5/4 2.4/4
105. Silent Hill 3.5/4 2.5/4
106. Tenacious D in: The Pick of Destiny 2.5/4 2.3/4
107. Final Destination 3 2.5/4 2.4/4
108. 300 2.5/4 2.9/4
109. Ratatouille 3.5/4 3.1/4
110. Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.0/4 3.0/4
111. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 1.0/4 2.9/4
112. I Am Legend 4.0/4 2.8/4
113. The Transformers (2007) 4.0/4 2.8/4
114. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 4.0/4 2.7/4
115. The Simpsons Movie 2.5/4 2.7/4
116. The Mist 3.0/4 2.7/4
117. The Kite Runner 2.5/4 2.9/4
118. [ Rec ] 4.0/4 2.9/4
119. Disturbia 3.0/4 2.7/4
120. Bleach: The Diamond Dust Rebellion ( Gekijô ban Burîchi: Za Daiamondo dasuto riberion - Mô hitotsu no hyôrinmaru ) 4.0/4 2.8/4
121. 1408 4.0/4 2.6/4
122. 30 Days of Night 2.5/4 2.6/4
123. Spider-Man 3 3.0/4 2.5/4
124. Shrek the Third 3.5/4 2.4/4
125. The Golden Compass 3.5/4 2.3/4
126. P.S., I Love You 4.0/4 2.5/4
127. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
128. Iron Man (2008) 4.0/4 3.1/4
129. Kung Fu Panda 2.5/4 3.0/4
130. Bleach: Fade to Black ( Gekijô ban Bleach: Fade to Black - Kimi no na o yobu ) 2.5/4 2.9/4
131. The Incredible Hulk 3.5/4 2.7/4
132. Cloverfield 2.5/4 2.6/4
133. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 3.0/4 2.7/4
134. Yes Man 4.0/4 2.6/4
135. The Strangers (2008) 4.0/4 2.5/4
136. Sex and the City: The Movie 3.5/4 2.4/4
137. Step Up 2 the Streets 3.5/4 2.5/4
138. Transporter 3 3.0/4 2.5/4
139. Another Cinderella Story 3.0/4 2.4/4
140. Teeth 0.5/4 2.3/4
141. Twilight (2008) 3.5/4 2.2/4
142. Death Note: L Change the World 2.5/4 2.7/4
143. Up (2009) 4.0/4 3.3/4
144. Avatar 4.0/4 3.0/4
145. The Hangover 3.5/4 3.0/4
146. Zombieland 4.0/4 3.0/4
147. Harry Potter and the Half-Blood Prince 4.0/4 3.0/4
148. District 9 2.5/4 3.0/4
149. Sherlock Holmes (2009) 4.0/4 2.9/4
150. X-Men Origins: Wolverine 4.0/4 2.7/4
151. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs 4.0/4 2.7/4
152. Orphan 2.5/4 2.8/4
153. Michael Jackson's This is It 4.0/4 2.8/4
154. Paranormal Activity 2.5/4 2.5/4
155. Saw VI 2.0/4 2.6/4
156. 2012 3.0/4 2.5/4
157. Dead Snow ( Død snø ) 2.5/4 2.6/4
158. Knowing 2.5/4 2.4/4
159. Transformers: Revenge of the Fallen 4.0/4 2.2/4
160. The Uninvited (2009) 3.0/4 2.4/4
161. The Twilight Saga: New Moon 4.0/4 2.2/4
162. The Fourth Kind 2.5/4 2.2/4
163. Halloween II (2009) 1.5/4 2.1/4
164. Friday the 13th (2009) 3.0/4 2.1/4
165. Inception 4.0/4 3.3/4
166. Toy Story 3 3.5/4 3.3/4
167. How to Train Your Dragon (2010) 4.0/4 3.2/4
168. The King's Speech 2.5/4 3.2/4
169. Shutter Island 3.5/4 3.1/4
170. Tangled (2010) 4.0/4 3.1/4
171. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 4.0/4 3.1/4
172. Despicable Me 4.0/4 3.1/4
173. Kick-Ass 1.5/4 3.0/4
174. Iron Man 2 4.0/4 2.8/4
175. Scott Pilgrim vs. The World 1.5/4 2.9/4
176. Daybreakers 2.5/4 2.7/4
177. Alice in Wonderland (2010) 4.0/4 2.6/4
178. Prince of Persia: The Sands of Time 3.5/4 2.6/4
179. Dear John 4.0/4 2.7/4
180. Shrek Forever After 3.5/4 2.6/4
181. [ Rec ] 2 4.0/4 2.7/4
182. The Crazies (2010) 4.0/4 2.6/4
183. Due Date 4.0/4 2.6/4
184. Devil 3.0/4 2.5/4
185. Robin Hood (2010) 3.5/4 2.5/4
186. Knight and Day 4.0/4 2.5/4
187. Burlesque 4.0/4 2.6/4
188. The Tourist (2010) 4.0/4 2.5/4
189. Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 1.0/4 2.4/4
190. The Sorcerer's Apprentice 3.0/4 2.5/4
191. Clash of the Titans (2010) 1.0/4 2.4/4
192. Paranormal Activity 2 3.5/4 2.3/4
193. The Twilight Saga: Eclipse 4.0/4 2.4/4
194. A Nightmare on Elm Street (2010) 3.5/4 2.2/4
195. Piranha 3D 2.5/4 2.4/4
196. Little Fockers 3.5/4 2.3/4
197. Remember Me (2010) 4.0/4 2.5/4
198. Splice 2.5/4 2.3/4
199. Valentine's Day 3.0/4 2.2/4
200. Sex and the City 2 4.0/4 2.2/4
201. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
202. X-Men: First Class 3.0/4 3.1/4
203. Rise of the Planet of the Apes 4.0/4 3.0/4
204. Mission: Impossible - Ghost Protocol 3.5/4 3.0/4
205. Thor 4.0/4 2.9/4
206. Source Code 3.0/4 2.9/4
207. Sherlock Holmes: A Game of Shadows 4.0/4 2.9/4
208. Super 8 1.5/4 2.8/4
209. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 2.5/4 2.7/4
210. Captain America: The First Avenger 4.0/4 2.8/4
211. Crazy, Stupid, Love. 4.0/4 2.9/4
212. Horrible Bosses 3.5/4 2.8/4
213. Paul 3.5/4 2.7/4
214. Rio (2011) 4.0/4 2.7/4
215. Insidious 4.0/4 2.8/4
216. Transformers: Dark of the Moon 4.0/4 2.5/4
217. I Am Number Four 4.0/4 2.5/4
218. Fright Night (2011) 4.0/4 2.6/4
219. Scream 4 4.0/4 2.6/4
220. Final Destination 5 3.0/4 2.6/4
221. Immortals (2011) 1.0/4 2.5/4
222. Puss in Boots (2011) 2.5/4 2.6/4
223. Paranormal Activity 3 4.0/4 2.5/4
224. Battle: Los Angeles 4.0/4 2.3/4
225. The Hangover Part II 4.0/4 2.4/4
226. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 4.0/4 2.3/4
227. Don't Be Afraid of the Dark (2011) 2.5/4 2.4/4
228. Red Riding Hood 3.5/4 2.4/4
229. The Three Musketeers (2011) 4.0/4 2.4/4
230. Priest (2011) 2.5/4 2.3/4
231. Season of the Witch (2011) 4.0/4 2.3/4
232. Shark Night 3D 3.5/4 2.2/4
233. The Darkest Hour (2011) 4.0/4 2.1/4
234. The Hunger Games 3.0/4 2.9/4
235. 21 Jump Street 2.5/4 2.9/4
236. The Amazing Spider-Man 4.0/4 2.8/4
237. Chronicle (2012) 3.0/4 2.7/4
238. Snow White and the Huntsman 2.5/4 2.6/4
239. John Carter 2.5/4 2.6/4
240. Magic Mike 3.0/4 2.6/4
241. Project X (2012) 2.0/4 2.4/4
242. The Woman in Black (2012) 3.5/4 2.6/4
243. The Matrix 2.5/4 3.2/4
244. Schindler's List 4.0/4 3.4/4
245. Se7en 3.5/4 3.3/4
246. The Lion King (1994) 4.0/4 3.3/4
247. Toy Story 4.0/4 3.3/4
248. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
249. The Sixth Sense 4.0/4 3.2/4
250. The Wizard of Oz (1939) 2.5/4 3.2/4
251. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
252. Indiana Jones and the Last Crusade 3.0/4 3.2/4
253. Jaws 4.0/4 3.2/4
254. Monty Python and the Holy Grail 1.0/4 3.2/4
255. Scream (1996) 4.0/4 2.8/4
256. Dawn of the Dead (2004) 4.0/4 2.8/4
257. Interview with the Vampire 1.0/4 3.0/4
258. Orphanage, The ( orfanato, El ) 1.5/4 2.9/4
259. Sleepy Hollow 3.5/4 2.8/4
260. House on Haunted Hill (1959) 3.5/4 2.8/4
261. Stephen King's It 1.5/4 2.8/4
262. The Exorcism of Emily Rose 3.5/4 2.6/4
263. House of Wax (2005) 3.5/4 1.9/4
264. Eye, The ( Gin gwai ) 3.0/4 2.7/4
265. The Blair Witch Project 3.5/4 2.3/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name