Movies I Own by liisssaa

Movies I Own

# Movie Title Rating Overall Add
1. Scary Movie (2000) 3.5/4 2.4/4
2. Mission: Impossible II N/A 2.4/4
3. King Arthur 4.0/4 2.5/4
4. Troy 3.5/4 2.7/4
5. One Eight Seven ( 187 ) N/A 2.5/4
6. Saving Private Ryan N/A 3.3/4
7. Gone in 60 Seconds (2000) N/A 2.5/4
8. Hide and Seek (2005) 4.0/4 2.2/4
9. The Hills Have Eyes (2006) 2.5/4 2.6/4
10. The Hills Have Eyes II (2007) N/A 2.1/4
11. The Messengers (2007) 3.5/4 2.3/4
12. Jeepers Creepers (2001) 3.5/4 2.2/4
13. Jeepers Creepers II N/A 1.9/4
14. Knowing 2.5/4 2.4/4
15. Half Light N/A 2.3/4
16. Saw 1.5/4 2.9/4
17. 30 Days of Night 2.5/4 2.6/4
18. White Noise (2005) N/A 1.9/4
19. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 1.0/4 2.9/4
20. The Unborn (2009) N/A 1.7/4
21. Disturbia 3.0/4 2.7/4
22. The Texas Chainsaw Massacre (2003) 3.0/4 2.5/4
23. Insidious 4.0/4 2.8/4
24. House of Wax (2005) 3.5/4 1.9/4
25. Scream (1996) 4.0/4 2.8/4
26. Scream 2 3.0/4 2.5/4
27. Scream 3 3.5/4 2.2/4
28. Scream 4 4.0/4 2.6/4
29. Avatar 4.0/4 3.0/4
30. Alice in Wonderland (2010) 4.0/4 2.6/4
31. Red Riding Hood 3.5/4 2.4/4
32. The Sorcerer's Apprentice 3.0/4 2.5/4
33. Inception 4.0/4 3.3/4
34. Prince of Persia: The Sands of Time 3.5/4 2.6/4
35. 300 2.5/4 2.9/4
36. I Am Number Four 4.0/4 2.5/4
37. Season of the Witch (2011) 4.0/4 2.3/4
38. The Transformers (2007) 4.0/4 2.8/4
39. Transformers: Dark of the Moon 4.0/4 2.5/4
40. Transformers: Revenge of the Fallen 4.0/4 2.2/4
41. X-Men Origins: Wolverine 4.0/4 2.7/4
42. X-Men: First Class 3.0/4 3.1/4
43. X-Men: The Last Stand N/A 2.6/4
44. Iron Man (2008) 4.0/4 3.1/4
45. Iron Man 2 4.0/4 2.8/4
46. Thor 4.0/4 2.9/4
47. The Incredible Hulk 3.5/4 2.7/4
48. Captain America: The First Avenger 4.0/4 2.8/4
49. Batman Begins 4.0/4 3.1/4
50. The Dark Knight 4.0/4 3.4/4
51. Zombieland 4.0/4 3.0/4
52. Sherlock Holmes (2009) 4.0/4 2.9/4
53. Limitless N/A 2.8/4
54. The Three Musketeers (2011) 4.0/4 2.4/4
55. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 4.0/4 3.0/4
56. Harry Potter and the Chamber of Secrets 4.0/4 2.9/4
57. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 4.0/4 3.1/4
58. Harry Potter and the Half-Blood Prince 4.0/4 3.0/4
59. Harry Potter and the Goblet of Fire 4.0/4 3.0/4
60. Harry Potter and the Order of the Phoenix 4.0/4 3.0/4
61. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 4.0/4 3.2/4
62. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 4.0/4 3.1/4
63. Mission: Impossible - Ghost Protocol 3.5/4 3.0/4
64. Mission: Impossible III N/A 2.7/4
65. Mission: Impossible N/A 2.8/4
66. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 4.0/4 3.1/4
67. Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 2.5/4 2.7/4
68. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 4.0/4 2.8/4
69. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 4.0/4 2.7/4
70. Ocean's Twelve 3.0/4 2.5/4
71. I, Robot 3.5/4 2.7/4
72. Jack Frost (1998) N/A 1.8/4
73. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 4.0/4 2.8/4
74. Blade: Trinity 3.5/4 2.4/4
75. Up (2009) 4.0/4 3.3/4
76. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs 4.0/4 2.7/4
77. How to Train Your Dragon (2010) 4.0/4 3.2/4
78. Tangled (2010) 4.0/4 3.1/4
79. Confessions of a Shopaholic N/A 2.0/4
80. The Wedding Date N/A 2.3/4
81. My Best Friend's Girl (2008) N/A 2.3/4
82. Bride Wars N/A 2.1/4
83. Burlesque 4.0/4 2.6/4
84. Love Wrecked N/A 2.1/4
85. The Upside of Anger N/A 2.4/4
86. The Tourist (2010) 4.0/4 2.5/4
87. Silkwood N/A 3.0/4
88. Closing the Ring N/A 2.6/4
89. The Notebook (2004) 4.0/4 3.0/4
90. Dear John 4.0/4 2.7/4
91. P.S., I Love You 4.0/4 2.5/4
92. The Green Mile 4.0/4 3.3/4
93. Twilight (2008) 3.5/4 2.2/4
94. The Twilight Saga: New Moon 4.0/4 2.2/4
95. The Twilight Saga: Eclipse 4.0/4 2.4/4
96. The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 4.0/4 2.3/4
97. Mask, The ( maschera, La ) N/A 3.0/4
98. The Pianist N/A 3.2/4
99. Due Date 4.0/4 2.6/4
100. Night at the Museum 4.0/4 2.5/4
101. Night at the Museum: Battle of the Smithsonian 4.0/4 2.4/4
102. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 3.5/4 3.3/4
103. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
104. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
105. Lost World: Jurassic Park N/A 2.5/4
106. Jurassic Park 3.5/4 3.2/4
107. Jurassic Park 3 4.0/4 2.3/4
108. Knight and Day 4.0/4 2.5/4
109. Crazy, Stupid, Love. 4.0/4 2.9/4
110. Sex and the City: The Movie 3.5/4 2.4/4
111. Sex and the City 2 4.0/4 2.2/4
112. Priest (2011) 2.5/4 2.3/4
113. Love Actually 3.5/4 2.9/4
114. Mean Girls (2004) 3.0/4 2.7/4
115. Dirty Dancing 3.0/4 2.8/4
116. Havana Nights: Dirty Dancing 2 N/A 2.0/4
117. Fame (2009) N/A 2.0/4
118. Step Up 4.0/4 2.8/4
119. Step Up 2 the Streets 3.5/4 2.5/4
120. Step Up 3-D N/A 2.3/4
121. Titanic (1997) 4.0/4 3.0/4
122. The Curious Case of Benjamin Button 3.5/4 2.9/4
123. Remember Me (2010) 4.0/4 2.5/4
124. Eyes Wide Shut N/A 2.6/4
125. Wuthering Heights (1992) N/A 2.6/4
126. Finding Neverland 4.0/4 2.9/4
127. Chocolat (2000) 3.0/4 2.9/4
128. Promise, The ( Wu ji ) N/A 2.2/4
129. Nostradamus N/A 2.2/4
130. U-571 N/A 2.6/4
131. Assault on Precinct 13 (2005) N/A 2.5/4
132. The Sum of All Fears 2.5/4 2.4/4
133. National Treasure N/A 2.7/4
134. 7 Seconds N/A 2.4/4
135. Watership Down N/A 3.0/4
136. Timeline N/A 2.1/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name