My Favorite Films of 1990
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | The Godfather: Part III | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | King of New York | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | State of Grace | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Pacific Heights | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 6. | Misery | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 7. | Total Recall (1990) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 8. | Another 48 Hrs. | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 9. | Days of Thunder | 4.0/4 | 2.3/4 | |
| 10. | Ghost (1990) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Flatliners (1990) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 12. | Rocky V | 4.0/4 | 1.8/4 | |
| 13. | Hard to Kill | 4.0/4 | 2.2/4 | |
| 14. | Blue Steel (1990) | 3.0/4 | 2.1/4 | |
| 15. | Kindergarten Cop | 2.5/4 | 2.3/4 | |
| 16. | Class of 1999 | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 17. | Dances with Wolves | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 18. | Pump Up the Volume | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 19. | Die Hard 2: Die Harder | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 20. | House Party (1990) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 21. | RoboCop 2 | 2.5/4 | 2.1/4 | |
| 22. | Pretty Woman | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 23. | Back to the Future Part III | N/A | 2.8/4 | |
| 24. | Gremlins 2: The New Batch | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 25. | Bride of Re-Animator | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 26. | Child's Play 2 | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 27. | Darkman (1990) | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 28. | The Exorcist III | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 29. | Death Warrant | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 30. | Lionheart | 2.5/4 | 2.0/4 | |
| 31. | Young Guns II | 2.0/4 | 2.4/4 |



