Movies I Want To See
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Reno 911!: Miami | N/A | 2.4/4 | |
| 2. | Apocalypto | N/A | 2.9/4 | |
| 3. | Atonement (2007) | N/A | 2.9/4 | |
| 4. | Rendition | N/A | 2.5/4 | |
| 5. | Nacho Libre | N/A | 1.8/4 | |
| 6. | Fear and Loathing in Las Vegas | N/A | 3.0/4 | |
| 7. | Punch Drunk Love | N/A | 2.8/4 | |
| 8. | Be Kind Rewind | N/A | 2.4/4 | |
| 9. | Wayne's World | N/A | 2.8/4 | |
| 10. | The Godfather | N/A | 3.5/4 | |
| 11. | Taxi Driver (1976) | N/A | 3.3/4 | |
| 12. | Kids (1995) | N/A | 2.7/4 | |
| 13. | 2001: A Space Odyssey | N/A | 3.1/4 | |
| 14. | Monty Python and the Holy Grail | N/A | 3.2/4 | |
| 15. | The Full Monty | N/A | 2.8/4 | |
| 16. | Kingpin | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 17. | National Lampoon's Animal House | N/A | 3.0/4 | |
| 18. | Blazing Saddles | N/A | 3.1/4 | |
| 19. | Clerks | N/A | 3.0/4 | |
| 20. | Raising Arizona | N/A | 2.9/4 | |
| 21. | National Lampoon's Vacation | N/A | 2.9/4 | |
| 22. | Apocalypse Now | N/A | 3.3/4 | |
| 23. | Citizen Kane | N/A | 3.3/4 | |
| 24. | Cool Hand Luke | N/A | 3.2/4 | |
| 25. | Sid and Nancy | N/A | 2.9/4 | |
| 26. | The Graduate | N/A | 3.2/4 | |
| 27. | Raging Bull | N/A | 3.3/4 | |
| 28. | Lawrence of Arabia | N/A | 3.3/4 | |
| 29. | Vertigo (1958) | N/A | 3.2/4 | |
| 30. | Starship Troopers | N/A | 2.7/4 | |
| 31. | Hotel Rwanda | N/A | 3.1/4 | |
| 32. | Gangs of New York (2002) | N/A | 3.0/4 | |
| 33. | Titanic (1997) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 34. | Good Night, and Good Luck | N/A | 3.0/4 | |
| 35. | Rudy | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 36. | Signs | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 37. | The Pianist | N/A | 3.2/4 | |
| 38. | Alpha Dog | N/A | 2.7/4 | |
| 39. | The English Patient | N/A | 2.9/4 | |
| 40. | Beerfest | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 41. | The Thin Red Line | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 42. | Midnight Express | N/A | 3.1/4 | |
| 43. | Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 44. | Equilibrium | N/A | 2.8/4 | |
| 45. | 28 Days Later | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 46. | Jaws | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 47. | A Few Good Men | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 48. | Sex and the City: The Movie | N/A | 2.4/4 | |
| 49. | American Graffiti | N/A | 3.0/4 | |
| 50. | The Blues Brothers | N/A | 3.1/4 | |
| 51. | Tombstone | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 52. | Bottle Rocket (1996) | N/A | 2.9/4 | |
| 53. | Annie Hall | N/A | 3.1/4 | |
| 54. | Midnight Cowboy | N/A | 3.0/4 | |
| 55. | Ghostbusters (1984) | N/A | 3.1/4 | |
| 56. | Natural Born Killers | N/A | 2.8/4 | |
| 57. | Reds | N/A | 2.8/4 | |
| 58. | The Usual Suspects | N/A | 3.3/4 | |
| 59. | Sleepers (1996) | N/A | 2.9/4 | |
| 60. | About a Boy | N/A | 2.7/4 | |
| 61. | The Waterboy (1998) | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 62. | Valkyrie | N/A | 2.7/4 | |
| 63. | Legend (1986) | N/A | 2.7/4 | |
| 64. | Donnie Brasco | N/A | 2.9/4 | |
| 65. | Se7en | 3.0/4 | 3.3/4 |



