Movies I Want
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Old School | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | Superbad | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | The Big Lebowski | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 4. | Juno | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Slumdog Millionaire | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Zodiac (2007) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Deliverance (1972) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Die Hard | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 9. | Team America: World Police | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 10. | Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 11. | Road Trip | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 12. | Freddy Got Fingered | 3.5/4 | 1.5/4 | |
| 13. | The Darjeeling Limited | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 14. | Black Hawk Down | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 15. | Wicker Park | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 16. | American Pie | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 17. | Saturday Night Fever | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 18. | Stand by Me | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Jackass: The Movie | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 20. | Jackass: Number Two | 3.5/4 | 2.3/4 | |
| 21. | The Jacket | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 22. | The Silence of the Lambs | 3.5/4 | 3.4/4 | |
| 23. | Good Will Hunting | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 24. | American History X | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 25. | Capote | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 26. | Knocked Up | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 27. | Little Miss Sunshine | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 28. | Professional, The ( Léon ) | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 29. | Jurassic Park | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 30. | Gone Baby Gone | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 31. | Three Kings | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 32. | The Green Mile | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 33. | The Sixth Sense | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 34. | Munich | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 35. | Apollo 13 | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 36. | Eastern Promises | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 37. | The Game (1997) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 38. | BASEketball | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 39. | True Romance | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 40. | The Deer Hunter | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 41. | The Royal Tenenbaums | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 42. | Signs | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 43. | High Fidelity | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 44. | Memento | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 45. | Fast Times at Ridgemont High | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 46. | In Bruges | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 47. | Pineapple Express | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 48. | Blindness | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 49. | Milk | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 50. | Devil's Advocate (1997) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 51. | A Few Good Men | 3.5/4 | 3.0/4 |



