1972 Favorites
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 2. | Jeremiah Johnson | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 3. | The Cowboys (1972) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | The Culpepper Cattle Co. | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Bad Company (1972) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 6. | When the Legends Die | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 7. | Slaughterhouse-Five | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 8. | The King of Marvin Gardens | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | Play It Again, Sam | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 10. | The Great Northfield Minnesota Raid | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 11. | Junior Bonner | 3.0/4 | 2.4/4 |



