All Time (for now) Favorites
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | True Romance | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 2. | One Flew Over the Cuckoo's Nest | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 3. | Reservoir Dogs | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 4. | King Rat | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 5. | Harold and Maude | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Last Detail | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Shawshank Redemption | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 8. | The Godfather | 4.0/4 | 3.5/4 | |
| 9. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 10. | The Green Mile | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 11. | Taxi Driver (1976) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 12. | Apocalypse Now | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Pulp Fiction | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 14. | Saving Private Ryan | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 15. | American Beauty | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Forrest Gump | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 17. | The Matrix | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 18. | Braveheart (1995) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 19. | Gladiator (2000) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Casablanca | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 21. | The Wizard of Oz (1939) | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 22. | Full Metal Jacket | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 23. | Avatar | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | The Big Lebowski | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 25. | No Country for Old Men | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 26. | Blade Runner | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 27. | Professional, The ( Léon ) | 4.0/4 | 3.3/4 | |
| 28. | Platoon | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 29. | Young Frankenstein | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 30. | The Great Escape | 4.0/4 | 3.3/4 |



