Top Movie List by Kristian

Top Movie List

# Movie Title Rating Overall Add
1. Casablanca 4.0/4 3.3/4
2. Pulp Fiction 4.0/4 3.4/4
3. Lord of the Rings: The Return of the King 4.0/4 3.4/4
4. It's a Wonderful Life 4.0/4 3.3/4
5. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 4.0/4 3.3/4
6. Saving Private Ryan 3.5/4 3.3/4
7. The Matrix 3.5/4 3.2/4
8. The Big Lebowski 3.5/4 3.1/4
9. Fargo (1996) 3.5/4 3.2/4
10. The Green Mile 3.0/4 3.3/4
11. The Usual Suspects 3.5/4 3.3/4
12. Cast Away (2000) 4.0/4 3.0/4
13. Professional, The ( Léon ) 3.0/4 3.3/4
14. Forrest Gump 3.5/4 3.3/4
15. Kick-Ass 4.0/4 3.0/4
16. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 3.0/4 3.1/4
17. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 3.0/4 3.2/4
18. Lord of the Rings: The Two Towers 3.5/4 3.3/4
19. Pirates of the Caribbean: At Worlds End 3.0/4 2.7/4
20. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 3.0/4 2.8/4
21. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) 4.0/4 2.9/4
22. The Dark Knight 3.5/4 3.4/4
23. One Flew Over the Cuckoo's Nest 3.5/4 3.4/4
24. Donnie Brasco 4.0/4 2.9/4
25. Sunshine (2007) 3.5/4 2.9/4
26. Life is Beautiful ( vita è bella, La ) 4.0/4 3.2/4
27. Magnolia 4.0/4 3.1/4
28. Reservoir Dogs 3.0/4 3.3/4
29. Snatch 4.0/4 3.1/4
30. Inglourious Basterds (2009) 3.0/4 3.2/4
31. Donnie Darko 3.5/4 3.0/4
32. Memento 3.5/4 3.2/4
33. The Truman Show 3.5/4 3.0/4
34. V for Vendetta 3.5/4 3.0/4
35. The King's Speech 3.5/4 3.2/4
36. The Incredibles 4.0/4 3.1/4
37. Lock, Stock and Two Smoking Barrels 3.5/4 3.1/4
38. Back to the Future Part II 3.5/4 3.0/4
39. Back to the Future 3.5/4 3.3/4
40. Kill Bill: Volume 1 3.0/4 3.0/4
41. Kill Bill: Volume 2 3.5/4 3.0/4
42. A Beautiful Mind 3.5/4 3.1/4
43. The Silence of the Lambs 4.0/4 3.4/4
44. Goodfellas 3.5/4 3.4/4
45. Finding Nemo 4.0/4 3.2/4
46. The Sixth Sense 3.0/4 3.2/4
47. Harry Potter and the Order of the Phoenix 3.0/4 3.0/4
48. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2.5/4 3.1/4
49. 2012 3.0/4 2.5/4
50. The Intouchables 3.5/4 3.2/4
51. Amélie ( Fabuleux destin d'Amélie Poulain, Le ) 3.5/4 3.1/4
52. JFK 3.5/4 3.0/4
53. Airplane! 3.5/4 3.0/4
54. Contact (1997) 2.5/4 2.7/4
55. Shrek 3.5/4 3.1/4
56. Monsters, Inc. 3.5/4 3.2/4
57. Up (2009) 3.5/4 3.3/4
58. Ratatouille 3.5/4 3.1/4
59. Harry Potter and the Chamber of Secrets 2.0/4 2.9/4
60. Titanic (1997) 2.5/4 3.0/4
61. Raiders of the Lost Ark 3.5/4 3.3/4
62. Indiana Jones and the Last Crusade 3.0/4 3.2/4
63. Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 2.5/4 3.1/4
64. ET: The Extra-Terrestrial N/A 3.1/4
65. Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2.5/4 3.0/4
66. Gladiator (2000) 3.0/4 3.2/4
67. Requiem for a Dream 4.0/4 3.1/4
68. Platoon 3.0/4 3.2/4
69. 300 2.5/4 2.9/4
70. Four Rooms 3.0/4 2.6/4
71. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2.5/4 2.8/4
72. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 3.5/4 3.2/4
73. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 3.0/4 3.4/4
74. Star Wars: Episode IV - A New Hope 3.0/4 3.3/4
75. Apollo 13 3.0/4 3.1/4
76. Sherlock Holmes (2009) 3.0/4 2.9/4
77. Avatar 2.5/4 3.0/4
78. Full Metal Jacket 3.0/4 3.2/4
79. Harry Potter and the Goblet of Fire 2.0/4 3.0/4
80. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 3.0/4 3.2/4
81. Independence Day (1996) 3.0/4 2.8/4
82. The Hunger Games 2.5/4 2.9/4
83. Ted 3.0/4 2.8/4
84. Slumdog Millionaire 3.0/4 3.1/4
85. The Mummy (1999) 2.5/4 2.7/4
86. Wall-E 3.5/4 3.2/4
87. Tootsie 3.0/4 2.8/4
88. The Fifth Element 2.5/4 2.9/4
89. Ocean's Eleven (2001) 3.0/4 3.0/4
90. Home Alone 2.5/4 2.9/4
91. Citizen Kane 4.0/4 3.3/4
92. Spider-Man 2.0/4 2.9/4
93. Zombieland 3.0/4 3.0/4
94. Braveheart (1995) 2.5/4 3.2/4
95. Batman Begins 2.5/4 3.1/4
96. Batman (1989) 3.0/4 2.9/4
97. The Boy in the Striped Pyjamas 3.0/4 3.0/4
98. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe 2.0/4 2.8/4
99. The 40 Year-Old Virgin 2.5/4 2.9/4
100. Terminator 2: Judgement Day 3.0/4 3.2/4
101. Juno 3.0/4 2.9/4
102. The Wizard of Oz (1939) 4.0/4 3.2/4
103. Jurassic Park 3.0/4 3.2/4
Are you sure you want to delete this comment?
  
Are you sure you want to delete this list?
  
Are you sure you want to delete this comment?
  
Enter a new list name