Top 10 of 2011
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Tree of Life | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 2. | Once Upon a Time in Anatolia ( Bir Zamanlar Anadolu'da ) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 3. | Faust (2011) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 4. | Separation, A ( Jodaeiye Nader az Simin ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 5. | Oslo, August 31st ( Oslo, 31. august ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 6. | Shame (2011) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 7. | The Descendants (2011) | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Melancholia (2011) | 3.5/4 | 2.6/4 | |
| 9. | Moneyball | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 10. | Drive (2011) | 3.5/4 | 3.1/4 |



