Top 10 of 2003
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Lord of the Rings: The Return of the King | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 2. | Kill Bill: Volume 1 | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 3. | 21 Grams | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 4. | Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring ( Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 5. | Dogville | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 6. | Elephant (2003) | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Triplets of Belleville, The ( triplettes de Belleville, Les ) | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Oldboy ( Oldeuboi ) | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 9. | Lost in Translation | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 10. | Memories of Murder ( Salinui chueok ) | 3.5/4 | 3.2/4 |



