Top 10 of 1998
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add | 
|---|---|---|---|---|
| 1. | The Truman Show | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 2. | Saving Private Ryan | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 3. | Happiness (1998) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 4. | A Simple Plan | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 5. | The Big Lebowski | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 6. | Run Lola Run ( Lola rennt ) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 7. | Dreamlife of Angels, The ( vie rêvée des anges, La ) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 8. | The General (1998) | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 9. | American History X | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 10. | Following | 3.5/4 | 2.7/4 | 



