Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Die Hard | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 2. | Die Hard 2: Die Harder | N/A | 2.7/4 | |
| 3. | Die Hard: With a Vengeance | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 4. | The Bourne Identity (2002) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 5. | The Bourne Supremacy | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 6. | The Bourne Ultimatum | 2.5/4 | 3.2/4 | |
| 7. | Taken (2009) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 8. | Dirty Harry | 4.0/4 | 3.1/4 | |
| 9. | Goodfellas | 4.0/4 | 3.4/4 | |
| 10. | The Blues Brothers | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 11. | Lethal Weapon | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 12. | Lethal Weapon 2 | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 13. | Lethal Weapon 3 | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 14. | Lethal Weapon 4 | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 15. | The Fugitive (1993) | 2.5/4 | 3.1/4 | |
| 16. | Gran Torino | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Ocean's Eleven (2001) | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Ocean's Twelve | N/A | 2.5/4 | |
| 19. | Ocean's Thirteen | 1.5/4 | 2.7/4 | |
| 20. | Aliens | 2.0/4 | 3.3/4 | |
| 21. | Hot Fuzz | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 22. | Kick-Ass | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 23. | Rambo: First Blood | 4.0/4 | 3.0/4 | |
| 24. | Rambo: First Blood Part 2 | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 25. | Rambo III | N/A | 2.3/4 | |
| 26. | The Hurt Locker | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 27. | The Fifth Element | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 28. | Inception | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 29. | Kung Fu Hustle | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 30. | RoboCop (1987) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 31. | 21 Jump Street | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 32. | Independence Day (1996) | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 33. | Speed (1994) | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 34. | Red (2010) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 35. | Beverly Hills Cop | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 36. | Beverly Hills Cop II | N/A | 2.6/4 | |
| 37. | Minority Report | 1.5/4 | 2.9/4 | |
| 38. | The Rock | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 39. | Men in Black (1997) | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 40. | Watchmen | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 41. | The Italian Job (2003) | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 42. | Blade (1998) | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 43. | Blade II | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 44. | The Transporter | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 45. | The Transporter 2 | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 46. | Con Air | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 47. | Total Recall (1990) | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 48. | Shooter (2007) | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 49. | Equilibrium | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 50. | Mission: Impossible | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 51. | Enemy of the State | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 52. | Air Force One | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 53. | Lord of War | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 54. | Wanted (2008) | 1.5/4 | 2.7/4 | |
| 55. | True Lies | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 56. | I, Robot | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 57. | Face/Off | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 58. | Death Wish (1974) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 59. | Death Wish II | N/A | 2.5/4 | |
| 60. | Death Wish 3 | N/A | 2.3/4 | |
| 61. | Death Wish 4: The Crackdown | N/A | 1.9/4 | |
| 62. | Death Wish V: The Face of Death | N/A | 1.8/4 | |
| 63. | The Mechanic (2011) | 2.0/4 | 2.7/4 | |
| 64. | King of New York | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 65. | 48 Hrs. | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 66. | Another 48 Hrs. | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 67. | Crank | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 68. | The Expendables | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 69. | The Last Boy Scout | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 70. | Safe House (2012) | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 71. | Starship Troopers | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 72. | Magnum Force | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 73. | The A-Team | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 74. | Gone in 60 Seconds (2000) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 75. | Shoot 'Em Up | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 76. | The Long Kiss Goodnight | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 77. | Red Eye | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 78. | U.S. Marshals | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 79. | The Last Castle | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 80. | Tango & Cash | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 81. | The Chronicles of Riddick | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 82. | Demolition Man | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 83. | Colombiana | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 84. | Cliffhanger (1993) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 85. | The Edge (1997) | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 86. | The Saint (1997) | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 87. | Cop Land | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 88. | Assault on Precinct 13 (2005) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 89. | Behind Enemy Lines | 2.5/4 | 2.5/4 | |
| 90. | 16 Blocks | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 91. | Swordfish | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 92. | The Punisher (2004) | 3.5/4 | 2.4/4 | |
| 93. | Assassins (1995) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 94. | Van Helsing | 3.0/4 | 2.3/4 | |
| 95. | Eraser | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 96. | From Paris with Love | 2.5/4 | 2.4/4 | |
| 97. | The Jackal (1997) | 4.0/4 | 2.4/4 | |
| 98. | Back to the Future | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 99. | Iron Man (2008) | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 100. | 300 | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 101. | Superbad | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 102. | Planes, Trains & Automobiles | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 103. | The Adventures of Tintin | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 104. | National Lampoon's Vacation | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 105. | 9 | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 106. | Goldeneye | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 107. | Harold & Kumar Go to White Castle | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 108. | A.I. Artificial Intelligence | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 109. | Bill & Ted's Excellent Adventure | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 110. | The World's Fastest Indian | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 111. | Sneakers | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 112. | The Rundown | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 113. | Thai Warrior, The ( Ong-Bak ) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 114. | Zoolander | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 115. | Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 116. | Road Trip | 2.0/4 | 2.4/4 | |
| 117. | Eurotrip | 2.0/4 | 2.3/4 | |
| 118. | Shaun of the Dead | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 119. | The Hangover | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 120. | Forrest Gump | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 121. | Old School | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 122. | Dumb and Dumber | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 123. | The Wedding Crashers | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 124. | Happy Gilmore | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 125. | Ted | 3.5/4 | 2.8/4 | |
| 126. | Snatch | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 127. | American Pie | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 128. | Role Models | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 129. | Evil Dead 2 | 2.0/4 | 3.1/4 | |
| 130. | I Love You, Man | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 131. | Big | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 132. | My Cousin Vinny | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 133. | The Truman Show | 2.0/4 | 3.0/4 | |
| 134. | Army of Darkness | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 135. | Beetlejuice ( Beetle Juice ) | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 136. | Dodgeball: A True Underdog Story | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 137. | Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 138. | Trading Places | 3.0/4 | 2.9/4 | |
| 139. | Coming to America | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 140. | Tropic Thunder | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 141. | As Good as it Gets | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 142. | Meet the Parents | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 143. | Home Alone | 2.5/4 | 2.9/4 | |
| 144. | Who Framed Roger Rabbit? | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 145. | Billy Madison | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 146. | An American Werewolf in London | 2.0/4 | 2.9/4 | |
| 147. | Wayne's World | 2.0/4 | 2.8/4 | |
| 148. | Gremlins (1984) | 1.5/4 | 2.9/4 | |
| 149. | Step Brothers | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 150. | Horrible Bosses | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 151. | Tucker & Dale vs Evil | 3.0/4 | 3.0/4 | |
| 152. | Bad Santa | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 153. | Rush Hour (1998) | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 154. | Uncle Buck | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 155. | Paul | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 156. | Weird Science | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 157. | Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 158. | Napoleon Dynamite | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 159. | The Great Outdoors | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 160. | Grumpy Old Men | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 161. | Get Him to the Greek | 2.5/4 | 2.7/4 | |
| 162. | American Reunion | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 163. | Liar Liar | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 164. | Grandma's Boy (2006) | 2.5/4 | 2.6/4 | |
| 165. | Yes Man | 2.0/4 | 2.6/4 | |
| 166. | Se7en | 2.5/4 | 3.3/4 | |
| 167. | American History X | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 168. | Catch Me if You Can | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 169. | The Sting (1973) | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 170. | Blue Velvet | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 171. | Lucky Number Slevin | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 172. | Ronin | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 173. | Red Dragon (2002) | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 174. | Bullet to the Head | 3.0/4 | 2.2/4 | |
| 175. | The Last Stand (2013) | 3.0/4 | 2.5/4 | |
| 176. | 50/50 | 3.5/4 | 3.1/4 | |
| 177. | Jackass Presents: Bad Grandpa | 4.0/4 | 2.5/4 | |
| 178. | The World's End | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 179. | Star Trek Into Darkness | 2.5/4 | 3.0/4 | |
| 180. | Man of Steel | 3.0/4 | 2.7/4 | |
| 181. | World War Z | 2.5/4 | 2.8/4 | |
| 182. | This is the End | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 183. | The Iceman (2013) | 2.5/4 | 2.9/4 |



