Top Movie List
| # | Movie Title | Rating | Overall | Add |
|---|---|---|---|---|
| 1. | Grey Owl | 4.0/4 | 2.8/4 | |
| 2. | The Sound of Music | N/A | 3.1/4 | |
| 3. | While You Were Sleeping | 4.0/4 | 2.6/4 | |
| 4. | An Affair to Remember | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 5. | Singin' in the Rain | 4.0/4 | 3.2/4 | |
| 6. | The King and I (1956) | N/A | 2.8/4 | |
| 7. | Serendipity | 3.5/4 | 2.7/4 | |
| 8. | Fly Away Home | 4.0/4 | 2.7/4 | |
| 9. | It's a Wonderful Life | 3.5/4 | 3.3/4 | |
| 10. | Lilies of the Field | 4.0/4 | 2.9/4 | |
| 11. | Bringing Up Baby | 3.0/4 | 3.1/4 | |
| 12. | Toy Story | 3.0/4 | 3.3/4 | |
| 13. | Funny Farm (1988) | 3.0/4 | 2.4/4 | |
| 14. | Waiting for Forever | 3.5/4 | 2.5/4 | |
| 15. | When Harry Met Sally... | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 16. | It Happened One Night | 3.0/4 | 3.2/4 | |
| 17. | Groundhog Day | 3.5/4 | 3.0/4 | |
| 18. | Say Anything... | 3.5/4 | 2.9/4 | |
| 19. | Finding Nemo | 3.5/4 | 3.2/4 | |
| 20. | Happy Accidents | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 21. | Galaxy Quest | 3.0/4 | 2.6/4 | |
| 22. | My Dinner With Andre | 3.0/4 | 2.8/4 | |
| 23. | To Sir, With Love | 3.0/4 | 3.0/4 |



